Beyoncé’den siyah kültürü kutlayan görsel albüm: “Black is King”

Üretimlerinde ırkçılığa karşı duruşu ve siyah hakları savunuculuğuyla ön plana çıkan Beyoncé, geçtiğimiz mayıs ayında George Floyd’un polis tarafından öldürülmesiyle başlayan protestolara destek vermiş; ABD’de köleliğin resmî olarak kaldırılmasını anmak için kutlanan Juneteenth için “Black Parade” adlı bir parça yayımlamıştı. Beyoncé şimdi de yakın gelecekte siyah ailelerin yolculuklarını ve direnişini onurlandıran bir görsel albüm yayımlayacağını duyurdu. 

Beyoncé’nin görsel albümü Black is King, 2019 yılında yeniden hayata geçirilen 90’lar klasiği animasyon filmi The Lion King için hazırladığı film müziklerinden oluşuyor. Çocuklara kendilerini bulma yolculuklarında ilham vermeyi amaçlayan filmin mesajını müzikle yeniden tasavvur eden The Gift’e katkıda bulunan isimlerden Childish Gambino, Kendrick Lamar, Jay-Z ve Tierra Whack, Beyoncé’nin görsel albümünde de varlar.  

Beyoncé’nin yazıp, yönettiği ve baş yapımcılığını da üstlendiği Black is King siyahların toplumsal mücadelesine adanmış bir serenat adeta. Yapımcılar görsel albüm için “Büyük bir amacın, siyah kültürüne ve direnişine methiyeler düzen ifadesi” diyor ve ekliyor: “Bu film, harika görsellerle, geleneğin güzelliğini ve siyahın mükemmelliğini vurguluyor.” Black is King albümü, eşlikçi filmle birlikte 31 Temmuz’da Disney Plus üzerinden yayımlanacak. Filmden ilk görüntüler, Beyoncé’nin web sitesinde izlenebiliyor.

Yazı: Ceren Kulkul

Yükleniyor...