Bilim kurgunun güçlü kalemi Alex Garland için köklere dönme zamanı

Birleşik Krallık’tan son yirmi yılda çıkmış en yetenekli isimlerden biri, yazar-yönetmen Alex Garland muhtemelen. Danny Boyle imzalı 28 Days Later ve Sunshine’da, aynı isimli Kazuo Ishiguro romanının uyarlaması Never Let Me Go’da kalemi dikkat çekmişti özellikle. 

Senarist kimliği yetmemiş olacak ki 2014’te ilk yönetmenlik denemesi Ex Machina ile iddiasını kanıtladı. Eleştirel anlamda oldukça başarılı olan film, kendisine bir Oscar adaylığı da kazandırdı. Son olarak ise insan-doğa ilişkisini ele alırken bilim kurgu ile korku janrlarını harmanlayan Annihilation ve oldukça karışık eleştirilerle karşılanan Hulu dizisi Devs’le gündemimizde yer almıştı.

İngiltere’de geçecek düşük bütçeli bir korku yapımı

Bir süredir ABD’de üretim yapmakta olan Garland, anlaşılan her anlamda köklerine geri dönmeye hazırlanıyor. Empire dergisinde yayımlanan bir röportaj, kendisinin düşük bütçeli bir korku filmi yazıp yöneteceği ve öykünün ülkesi İngiltere’de geçeceğini ortaya çıkardı. İsmi henüz belli olmayan yapım için finansman sağlama süreci devam ediliyor. Çekimlere oyuncu kadrosuna bağlı olarak ilkbahar veya yaz aylarında başlanılması planlanıyor.

İptal edilen Garland projesi ve sivil itaatsizlik üzerine düşünceler

Aslında bu girişimden önce farklı bir proje vardı Garland’ın zihninde. Dünyanın son yıllarda gördüğü birçok protestonun etkisiz, yüzeysel ve sonuçsuz olduğunu düşünen sanatçı, bu mesele ekseninde Devs kadrosundan bazı oyuncuların da yer alacağı bir dizi yapma niyetindeydi. Ancak George Floyd’un kolluk kuvvetlerince katledilmesiyle yükselişe geçen Black Lives Matter hareketi ve sonucunda dünyanın dört bir yanından insanların sokaklara dökülmesi fikrinin değişmesine, diziden vazgeçmesine sebebiyet vermiş. 

Hayata geçmeyen projenin motivasyonunu şu cümlelerle anlatmakta Garland: “Sivil itaatsizliğin bir noktasında, bir şeyleri parçalamaya başlamalısın. ‘Parçalama ihtiyacı’ üzerine bir şeyler yazıyordum o yüzden. Şimdiyse yazdığım şey anlamsız. İyi anlamda… Garip bir şekilde, neredeyse sevindim buna.”

Yazı: Merdan Çaba Geçer


Yükleniyor...