Billboard listelerinin 75 yılından 10 farklı bir numara!

Popüler müzik tarihinin en köklü listelerinden biri olan Billboard listelerinin ilki 1940 yılında bugün yayınlanmıştı. 75 yıl boyunca çeşitli Billboard listelerinde bir numarada yer almış unutulmaz şarkılardan Frank Sinatra’dan The Beatles’a, Michael Jackson’dan Eminem’e on tanesi bu seçkide!

Frank Sinatra & Tommy Dorsey Orchestra – I’ll Never Smile Again
1940 yılında yayınlanan ilk Billboard listesinin bir numarası, Frank Sinatra’nın Tommy Dorsey Orchestra eşliğinde seslendirdiği “I’ll Never Smile Again” şarkısıydı.

The Beatles – I Feel Fine
1964 yılının son haftasında Billboard listelerinde bir numaraya oturan The Beatles şarkısı “I Feel Fine”, 1965’in ocak ayının üçüncü haftasına kadar da zirvede kalmıştı.

https://www.youtube.com/watch?v=YZaxUpe9T0Y

Simon & Garfunkel – Mrs. Robinson
1968 yazında tam bir ay boyunca listenin zirvesinde yer alan şarkı Simon & Garfunkel klasiği “Mrs. Robinson”

Debbie Boone – You Light Up My Life
Amerikalı müzisyen Debbie Boone’un en popüler şarkısı olan “You Light Up My Life”, yayınlandığı 1977 yılında tam 10 hafta boyunca Billboard Hot 100 listesinin zirvesinde yer almayı başarmıştı.

Paul McCartney & Stevie Wonder – Ebony and Ivory
1982 yılının mayıs ayında Billboard Hot 100 listesinde bir numaraya oturan Paul McCartney – Stevie Wonder düeti “Ebony & Ivory”, 7 hafta boyunca zirvede kalmıştı.

George Michael – Faith

80’ler denince akla gelen ilk şarkılardan biri olan George Michael hiti “Faith”, 1987’nin aralık ayında çıktığı bir numaradan dört hafta sonra inmişti.

https://www.youtube.com/watch?v=lu3VTngm1F0

Michael Jackson – Black Or White
1991 yılında 35 numaradan giriş yaptığı Billboard Hot 100 listesinde üçüncü haftasında bir numaraya kadar çıkan “Black Or White”, tam yedi hafta boyunca zirvedeki yerini kimseye kaptırmamış ve yeni yıla da zirvede girmişti.

Ace Of Base – The Sign
Bant Mag. ekibinden kimi yazarların gizli zevklerinden biri olan Ace Of Base, 1994 yılında Billboard listelerinde nadir rastlanan olaylardan birine imza atmıştı. Mart ayıyla birlikte dört hafta boyunca zirvede kalan “The Sign”, sonra üç hafta boyunca bir numarayı R. Kelly’ye kaptırmıştı. Mayısın ilk haftasında bir kez daha zirveye çıkan “The Sign”, iki hafta daha Billboard Hot 100 listesinin bir numarası olmuştu.

Eminem – Lose Yourself
Eminem’in 8 Mile filmi için kaydettiği “Lose Yourself” şarkısı, rap yıldızının Amerika’da bir numaraya çıkan ilk single’ı olmuştu. Söz konusu şarkı tam on bir hafta boyunca zirveyi de kimselere kaptırmamıştı.

https://www.youtube.com/watch?v=bmXumtgwtak

Mark Ronson – Uptown Funk
Mark Ronson’ın bu yıl yayınladığı Uptown Special albümünde yer alan Bruno Mars düeti Uptown Funk, 2015’in ilk yarısındaki Billboard Hot 100 listelerine tam anlamıyla damga vurdu. Şarkı tam 14 hafta zirvede kaldı!