Bir devrin sonu: Alan Moore, daha fazla çizgi roman yazmayacağını duyurdu

V For Vendetta, Watchmen, Batman: The Killing Joke gibi kült mertebesine ulaşmış çizgi romanların yazarı Alan Moore, artık çizgi roman yazmayacağını açıkladı. Efsanevi yazar, emeklilik kararını duyurduğu açıklamasında “Daha fazla çizgi roman yazmaya devam edersem geçmişte yaptıklarımı tekrar etmeye başlayacağımı düşünüyorum ve bence siz de ben de bundan daha iyisini hak ediyoruz” dedi.

1970’lerin sonlarında çeşitli dergilerdeki karikatür bantlarıyla kariyerine başlayan İngiliz yazar, birçok çalışmasıyla aralarında Hugo Awards, Bram Stoker Awards ve Locus Awards’un da bulunduğu birçok prestijli ödül kazandı. Son olarak, Bram Stoker Awards’ta yaşam boyu onur ödülü kazanan Moore, halihazırda yayınlanmak üzere olan birkaç projesi olduğunu açıkladı. Alan Moore’un son yayınları olacak söz konusu projelerden biri, bir HP Lovecraft uyarlaması olacak. Avatar Press etiketiyle yayınlanacak çizgi roman, Alan Moore’un son yıllardaki birçok mini serisinde uyarladığı HP Lovecraft’ın hangi eseri olacak henüz bilinmiyor.

Bundan sonra film sektöründe kendini denemeyi planladığını dile getiren Alan Moore, edebi romanlar yazmayı da düşünüyor. The Guardian’a verdiği röportajda “Bunların herhangi birini tamamlamaya yetecek gücüm var mı bilmiyorum” diyen İngiliz yazarın bundan sonra karşımıza çıkaracağı farklı disiplinlerde çalışmaları şimdiden büyük merak uyandırıyor.

Aşağıdaki videoda Alan Moore’un kendisi için hazırlanan bir belgeselde Watchmen hakkında yaptığı açıklamalar yer alıyor.