Bir fotoğrafçının gerçekçi portresi: “Jay Myself”

Oscilloscope film şirketi, New Yorklu fotoğrafçı Jay Maisel’ın kariyerine ve fotoğrafçının stüdyosunun bulunduğu, Manhattan’daki ünlü banka binasına yakından bir bakış sunan Jay Myself adlı belgeselin fragmanını yayınlandı.

“Nesneler, ancak siz onları gerçekten gördüğünüzde vardır” diyor Maisel. Yaşadığı 40 yıl boyunca onlarca nesneyi bir araya getirdiği, ancak bir başka maceranın peşinden gitmek üzere ayrılmaya karar verdiği stüdyosuna, belgeselin yönetmenliğini üstlenen öğrencisi Stephen Wilkes tarafından davet ediliyoruz. Wilkes, mentoru Maisel’in bir çocuğun meraklı gözleriyle kamerasını odakladığı bu nesnelerle hasbihâl edişini kayda alırken bu sözlerin anlamını kavramaya başlıyoruz belki de.

Ancak belgesel Jay’in yalnızca fotoğrafçı kimliğine odaklanmıyor; onu hem bir mentor olarak tanıyoruz hem de zamanla, değişimle ve New York’un biten bir dönemiyle boğuşan biri olarak. Maisel’ın ve kendine ait bir ruhu olan bu binanın samimi portresinin işlendiği Jay Myself ‘in fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

(Yazı: Merve Coşkun)