“Bir Nefes Daha” haykırıyor: “Kadere inat, her şey çok güzel olacak!”

Ulusal ve uluslararası arenada çeşitli ödüllere uzanan Deniz Seviyesi’nin (2014) yönetmenlerinden Nisan Dağ’ın Tallinn Black Nights ve Seattle Uluslararası Film Festivali’nin ardından 40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışması seçkisinde de yer alan son filmi Bir Nefes Daha, Dağ’ın ele aldığı dünyaya hâkimiyetine dair çeşitli sinyaller veren ilk fragmanıyla karşımızda. İzlemek için hemen buraya.

Karaçınar isimli çetin mahallenin sokaklarında süzüldüğümüz, genç rapçi Fehmi’nin kişisel savaşlarından çeşitli anlara şahit olduğumuz tanıtımda “Kadere inat, her şey çok güzel olacak!” sesleri yükseliyor. Başrolleri Oktay Çubuk ve Hayal Köseoğlu’nun paylaştığı filmde Ayris Alptekin, Eren Çiğdem, Ushan Çakır, Müfit Kayacan, Görkem Kasal ve Kürşat Alnıaçık da kamera karşısında. Müziklerde ise yerli hip hop sahnesinin kilit figürlerinden Da Poet, Hayki ve Ohash’in parmağı var. 

Magnolia Pictures’ın dünya haklarını satın aldığı Bir Nefes Daha, Türkiye’de 24 Eylül’de, Başka Sinema kapsamında vizyona girecek.

Nisan Dağ, Hayal Köseoğlu ve Oktay Çubuk

Öykünün kalbindeki Fehmi, ailesinin tüm itirazlarına rağmen rap hayallerinin peşinde koşarken, bir yandan da ayağını kaydıran bonzai bağımlılığı ile savaş veren bir genç. Kendisinden farklı bir sosyoekonomik statüden olan, uzun süredir müzik yapmayan DJ Devin ile yolları kesiştiğinde aralarında toksik bir aşk alevleniyor. Yaşanan duygusal fırtınalara ve açılan tüm yaralara rağmen iki kayıp ruh, kendilerini bulmaya giden yolda birbirinden güç ve ilham alıyorlar.

Fragmanda özellikle animasyon sekanslarının parladığını görmek mümkün. Bant Mag. No:75’de Yiğit Atılgan ile sohbet eden Nisan Dağ, bonzainin etkisini anlatmak için animasyona bir tür olarak değil, bir anlatım aracı olarak başvurduğunu söylemişti. Bonzainin etkilerini birçok eski bağımlıdan dinlemesinin ardından, gerçeklik algısının bozulduğu bu deneyimi en güçlü şekilde animasyonla anlatabileceğine karar vermiş. 

“Bir ilham, umut ve güç kaynağı olarak rap müzik: Nisan Dağ, Bir Nefes Daha’yı anlatıyor”u okumak için tek tık yeterli.