Bisiklet sürerken çorap örmek isteyenlere Souki Socks

Japonya topraklarından yaratıcılığın sınırlarını zorlayan icatları ilk kez duymuyoruz. Bu seferki, Souki Socks isimli küçük bir çorap markasının müşterilerine kendi çoraplarını örme fırsatı tanımak için tasarladığı bir düzenek.

Görünen o ki çorap örme makineleri, 90’ların “bol çorap” (loose socks) modasının revaçta olduğu günlerden kalma eski bir hatıra artık. Souki Socks kurulduğu günden bu yana nadir bulunan ve epey eski bir çorap örme makinesi kullanarak üretim yapıyor ve bahsi geçen icadıyla bu geleneğe yeni bir form kazandırmış gibi görünüyor. Bir çorap örme makinesine bağlı olan bir bisiklet, pedalı çevrildikçe bir çift çorabın örülmesini sağlıyor. “Charix” adı verilen makineyi fabrikada düzenlenen çeşitli atölyelerde deneyimlemek mümkün. Düzeneğin icat edildiği sene olan 2017’den itibaren Charix, Souki Socks’ın küçük fabrikasına epey turist topluyor.

Souki Socks ekibine göre Charix’ten çıkmış bir çift çorabı eve götürmek için pedal çevirmemiz gereken süre yaklaşık 10 dakika. Bu 10 dakika başlamadan önce ziyaretçiler çoraplarının boyutunu ve rengini kendileri seçebiliyor. Karar sürecini takiben atölyedeki ekip, seçilen ipleri makineye bağlıyor; geçen sürenin ardından da birkaç son dokunuşla çoraplar ziyaretçilerin evlerine gitmek için hazır hâle geliyor.

Kulağa acayip gelen bu icadın öyle çok meraklısı olmuş ki pandemi döneminde fiziksel olarak fabrikayı ziyaret edemeyen ama çoraplardan birine sahip olmak isteyenler için internet sitesi kurulmuş. Birebir aynı hizmetin verildiği internet sitesinde ziyaretçilere hangi Souki Socks çalışanının kendileri için bisiklet başına oturmasını istedikleri de soruluyor. Ardından toplam 36 farklı seçenek arasından üç adet ip rengi seçen ziyaretçilerin siparişlerine başlanıyor.

Charix’in nasıl çalıştığını görmek için, Souki Socks’ın Youtube kanalında yer alan şu videoya göz atılabilir.

Yazı: Eylül Başkaya