Dünya dönüyor: Avrupa Parlamentosu’nun vegan burgerler hakkında kararı ve diğerleri

Dünyanın farklı noktalarından, büyük gündem yaratmayan haberler.

Avrupa Parlamentosu’ndan vegan burgerler konusunda son söz

Avrupa’nın en büyük çiftçi birliği Copa-Cogeca’nın da içinde bulunduğu kesim vejetaryen ve vegan yiyeceklerde et ürünleri terminolojisinin kullanılmasının tüketiciyi yanılttığı gerekçesiyle yasaklanması gerektiğini öne sürmüştü. Çevreciler ise buna karşı çıkmış; vejetaryen ve vegan ürünlerde de bu ifadelerin yer almasının tüketicinin bitki temelli yiyecekleri tercih etmesinin önünü açtığını ve bunun da çevre için daha yararlı olduğunu savunmuştu. Geçtiğimiz hafta toplanan Avrupa Parlamentosu, vegan ve vejetaryen yiyeceklerin et içerikli ürünlere ait terminolojiyi kullanmaya devam edebileceğini onayladı. Böylelikle sosis, biftek vb. nitelendirmeler vegan ve vejetaryen etiketi olan yiyecekler için de kullanılmaya devam edecek. Yani vegan burgerleri burger olarak anmaya devam.

Almanya’da “en fazla vücut modifikasyonu” ile Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Rolf Buchholz  

Almanya’dan Rolf Buchholz, vücudunda yaptığı tam 516 adet değişiklikle Guinness rekorunu kırmış durumda. Bir telekomünikasyon firmasında bilişim teknolojisi alanında çalışan Buchholz, vücudunu modifiye etmeye başladığında 40 yaşındaymış. Piercing ve dövmelerle başlayan sürecinin 20 yıldır devam ettiğini anlıyoruz. Piercing ve dövmeler haricinde deri altı implantlar, çatal dil operasyonu ve derisine yaptırdığı işlemler, göz beyazına yaptırdığı dövme gibi müdahaleler de var. Aynı zamanda 2010’da vücudunda en fazla sayıda piercinge sahip olan kişi rekorunu da kırmıştı. Guinness rekorunu kırdıktan kısa bir süre sonra, Buchholz için vücudundaki modifikasyonları görebildiğimiz bir tanışma videosu da çekilmiş. Videoda sadece dış görünüşünün değiştiğini, hâlâ aynı kişi olduğunu ve modifikasyonlara devam edeceğini söylüyor.

California’da mütemadiyen Gilligan’s Island sitcom’unun müziğini çalan komşusuyla mahkemelik olan milyarder

Her şey, yatırım şirketi PIMCO’nun eş kurucusu Bill Gross’un eski tenisçi partneri Amy Schwartz ile satın aldıkları, Dale Chihuly tasarımı cam heykeli evlerinin bahçesine yerleştirmesiyle başladı. Teknoloji yatırımcısı komşuları Mark Towfiq’in evi ile sınır oluşturan duvarın önünde duran heykelin üzerine koruma amaçlı bir ağ gerdiler. Ağın manzarasını kapatmasından rahatsız olan Towfiq, çifte şikayetlerini sözlü ve yazılı olarak iletti. Buna rağmen Gross ve Schwartz ağı kaldırmadı. Yaşananların üzerine Gross 60’lar CBS sitcomu Gilligan’s Island’ın jenerik müziğini aralıksız olarak çalmaya başladı. Durmaksızın tekrar eden yüksek sesli müzik Towfiq ve ailesi için öyle rahatsız ediciydi ki ikili çoğu zaman bir otele ya da bir tanıdıklarının yanına gittiklerini ve evde duramadıklarını belirtti. Komşular arasındaki krizin çözümü şu anda mahkemede aranıyor.

Atlanta’da bir yemek yazarının bahçesine kurduğu sincap restoranı

Angela Hansberger, serbest çalışan bir yemek yazarı. Pandemiyle birlikte restoranların kapanmasının ardından zamanının çok büyük bir kısmını evde geçiren Angela’ya bir gün amcasından bir kargo geldi. Bowling salonu işleten amcası tıpkı Angela gibi evde geçirdiği aylar içerisinde ahşaptan küçük mobilyalar yapmaya başlamıştı. Sincaplar için ürettiği piknik masası modelini de Angela’ya gönderdi. Angela, bu sevimli masayı bahçesine yerleştirdi ve üzerine birkaç ceviz bıraktı. Bir süre sonra çizgili bir sincabın gelip cevizleri afiyetle yemeye başladığına şahit oldu. Sincap ilerleyen günlerde de masasına yerleşip bırakılan yiyeceklerin tadını çıkarmaya devam edince, Angela işi biraz daha ileriye götürmeye karar verdi. Google aramalarıyla geçen saatlerden sonra sincapların neler yediğini iyice öğrendi ve misafirine yemekler hazırlamaya başladı. Zaman içinde tarifler misafirin ağız tadına göre gittikçe detaylandı. Hatta sincaba Amerikalı caz piyanisti Thelonious Monk’dan ilham alarak Thelonious ismini verdi. Thelonious sincap Angela’nın bu özel restoranının müdavimi. Angela zamanla piknik masası düzenlemesini ilerleterek restoran ve bar dekoru da yapmaya başladı. Kendisinin Instagram hesabından bu hikâye takip edilebiliyor. 

Yazı: Biçem Kaya