“Bizim Musti”nin hayatı: “Beni Ağlatma”

“Aya Benzer,” “Araba,” “Aşka Yürek Gerek,” “Jest Oldu” ve daha nicesi… Dinleyen dinlemeyen herkesin ezbere bildiği şarkılarla 90’larda esip geçen ve hala daha “Mod” ve “Gel Bana” gibi şarkılarla üretmeye devam eden Mustafa Sandal, hayat hikâyesini, ilk albümü Suç Bende’nin duygusal şarkısıyla aynı adı verdiği otobiyografisi Beni Ağlatma’da anlattı.

Sandal, bu kitapta çocukluk günlerinden aile hayatına, yaşadığı aşklardan baba olmanın anlamına, ve tabii ki 90’ların en başarılı şarkılarından kendi yazıp oynadığı reklam filmlerine her şeyi açıkça paylaşmış. Eğitimi için Cenevre, Boston ve Londra’da geçirdiği zamanlar da, kariyerinde Avrupa’ya açılmak için Sony Music’le Fransa’da ve Universal Music’le Almanya’da yaptığı işler de var bu kitapta.

İçindeki müzik tutkusunu bastıramayıp 20’li yaşlarda Türkiye’ye dönen Mustafa Sandal, müzik kariyerine İstanbul Gelişim Stüdyosu’nda Onno Tunç ve Garo Mafyan gibi önemli müzisyenlerin yanında başladı. Ardından Ajda Pekkan’dan Sezen Aksu’ya, Yonca Evcimik’ten Burak Kut’a birçok sanatçıya verdiği bestelerle aranan bir besteci ve söz yazarı oldu. Yolu Kenan Doğulu, Tarkan ve Serdar Ortaç’la kesişen Mustafa Sandal, 1994’te çıkan Suç Bende’nin yakaladığı başarıyla Türkçe pop müziğinin yıldızları arasına girdi. İkinci albümü Gölgede Aynı ile rekor bir satışa ulaşan Sandal, kitaptaki sansürsüz ve sahici diliyle “Bizim Musti” olmasının altında yatan gerçek samimiyeti ortaya koyuyor.

Doğan Kitap etiketiyle yayımlanan kitaptan, Musti’nin hayat felsefesini ortaya koyan samimi bir bölüm ise şöyle:

“Ne yazık ki günümüzde insanlar her şeyi, çok hızlı istiyorlar ama unutmayın; ‘hayat, hissedilerek, çalışarak, sindirerek yaşanması gereken bir yolculuk.’ Benim hayatımdaki hikâyeler size bu gerçeği hatırlatıp kendi hayatınıza olan bakış açınızı yeniden gözden geçirmenizi sağlarsa ne mutlu bana… Hayatınızda içtenlik ve emekle yaptığınız her şeyin, sizlere mutluluk ve huzur olarak dönmesini dilerken, henüz yirmi üç yaşımdayken yaptığım ilk albümümün kartonetine yazdığım cümlenin benim için bugün hâlâ aynı değerde olduğunu söylemek isterim: ‘Kalbinizle yaptığınız her şey bir gün size geri dönecektir.’”

Yazı: Bulut Çakmak