Björk, ev diskosu deneyimini albüme çeviriyor

Venezuelalı prodüktör Arca’yla ortaklaştığı son albümü Utopia’yı 2017’de yayımlayan Björk, 10. stüdyo albümü için ilk ipuçlarını verdi. İzlanda Senfoni Orkestrası’yla gerçekleştirdiği özel performanstan önce soruları yanıtlayan Björk, yeni albümünün evinin oturma odasını bir kulübe çevirenlere hitap ettiğini söyledi.

Albümün nasıl tınlayacağına dair yaptığı tanım da mecazlı: “Bir kişi kafa sallıyordu, sonra yeniden oturdu. Bir kadeh kırmızı şarap içti ve saat 10 olduğunda herkes evdeydi ve dans vb. şeyler bitmişti.” Kariyeri boyunca yaptığı şarkıların büyük kısmının 80-90 BPM aralığında olduğunu, bunun da yürüyüş temposundan kaynaklandığını söyleyen Björk, yeni albümünün ilk yarısındaki şarkılarda bir ürperme hissi olduğunu; ikinci yarısında ise daha sakinliğin ağır bastığını anlatarak “Son bir dakikaya girdiğimizde şarkı bir kulübe dönüşüyor” diyor. Merak etmemek elde değil!

Ev diskosu deneyimini canlandıran yeni Björk albümünün bahar aylarında yayımlanacağı tahmin ediliyor. Nitekim Fransa’daki çağdaş sanat müzesi Centre Pompidou-Metz’de mayıs ayında bir sergi açacak İzlandalı müzisyen. Tanıtım metinlerinde serginin yeni albüm yayınıyla eş zamanlı olacağı vurgusu yapılmakta.

Björk’ün 2022 planları arasında sinemaya dönüş de var. The VVitch: A New-England Folktale ve The Lighthouse ile büyük beğeni toplayan yönetmen Robert Eggers’in 10. yüzyıl sonlarında geçecek yeni filmi The Northman’ın oyuncu kadrosundakilerden biri de Björk. Rol arkadaşları ise Anya Taylor-Joy, Alexander Skarsgård, Bill Skarsgård, Willem Dafoe, Nicole Kidman, Claes Bang, Kate Dickie ve Ethan Hawke.