Björk, son albümü "Vulnicura"yı Spotify "çılgınlığından" uzak tutmakta ısrarcı

Björk, geçtiğimiz günlerde Fast Company’e verdiği bir röportajda neden ısrarla ocak ayında çıkan albümü Vulnicura‘yı –kendi sözleriyle- Spotify “çılgınlığına” vermeyeceğini anlattı. Sanatçıya göre, bunca emek ve üzerinde 2 yıldan fazla zaman harcadığı albüm o kadar kolay ulaşılabilir olmamalı.

Yaptığı açıklamalara göre İzlandalı müzisyenin 9. stüdyo albümü Vulnicura, kendisi için en özel albümü. Zaten albümün planlanan çıkış tarihinden 2 ay önce sızması sanatçıyı albümü çok daha hızlı ve zorlu bir süreçte apar topar çıkarmaya itmiş. Björk, bu kadar sıkıntılarla gelen albümünü Spotify’da dinlemeye açmak istemiyor ve durumun da parayla değil, emeğe saygıyla ilgili olduğunu düşünüyor.

Sanatçının konuyla ilgili bir önerisi Spotify’ın da Netflix tarzında çalışabileceği yönünde. Björk’e göre eğer albümler önce satışa çıkıp ardından Spotify’da dinlemeye açılırsa biraz daha mantıklı olabilirmiş. Spotify’la arası pek de iyi olmayan diğer sanatçılar arasında Dave Grohl, David Byrne, Beck ve son olarak da Thom Yorke var. Taylor Swift de geçtiğimiz yıl tüm diskografisini Spotify’dan çekmişti.