Bob Odenkirk, nasıl Bob Odenkirk oldu?

Kariyerine Chicago’nun köhne komedi kulüplerinde doğaçlama tiyatro yaparak ve skeçler yazarak başlayan Bob Odenkirk, geçen onca yılın ardından Better Call Saul’daki performansıyla tozu dumana katan, sayısız Emmy adaylığı bulunan bir oyuncu şimdilerde.  Başarıya giden yolda katlanılan zahmetlerin uçsuz bucaksız olduğunu kanıtlayan hayat hikâyesini yakın zaman önce kaleme almış, bu otobiyografik roman Mart 2022 itibariyle ABD’de yayımlanmıştı. Şimdi sıcağı sıcağına Türkçede. Komedi Komedi Komedi Dram, Elif Nihan Akbaş’ın çevirisi ve Barış Şehri’nin kapak tasarımıyla Holden Kitap’tan çıktı.

Yoksul bir ailede büyüyen ve hayatının büyük kısmında maddi sıkıntılar çeken Bob Odenkirk; çocukluğundan itibaren insanları güldürmeyi amaç edinse de başarıyı hep kıl payı kaçırmış, komedi dünyasında hedeflediği şöhrete bir türlü ulaşamamış. Mücadeleyi bir an bile bırakmadığı yaşamında, neyse ki birden fazla kırılma noktası yaşanmış: Efsanevi komedi kulübü Second City’de Del Close tarafından işe alınması, Saturday Night Live ve Ben Stiller Show gibi yapımlarda yazar olarak çalışması, How I Met Your Mother dizisinde oynaması gibi… Tam da umutlarını yitirmeye başlamışken, Breaking Bad’e konuk olmasını teklif eden bir telefon gelmiş ve sonrası, Steven Spielberg’le tanışmasına varan bir süreç…

İniş çıkışlarla dolu bir yaşam öyküsüne, meşhur bir komedyenin neden ve nasıl ciddi bir oyuncuya dönüştüğüne yakından bakan, ibret kadar ilham da barındıran Komedi Komedi Komedi Dram, an itibariyle ön satışta. Dileyenler, bu hafta içinde kitapçıların raflarından veya çevrimiçi satışla temin edebilir.