Bong Joon-ho imzalı ilk filmin öyküsü belgesel oluyor

Yazı: Deniz Özöztürk

Netflix, Looking For Paradise adlı ilk Bong Joon-ho filmi hakkında bir belgesel hazırlığında. Yellow Door: Looking for Director Bong’s Unreleased Short Film ismini taşıyacak belgesel, daha önce yayımlanmayan kısa filmin üretim sürecinin yanı sıra 90’lar Güney Kore’sinin sanat ortamına da ışık tutacak.

Bong Joon-ho’nun 1994 yılında henüz öğrenciyken çektiği White Man isimli kısası, onun ilk yapımı olarak biliniyordu. Yeni belgeselle birlikte yönetmenin, sadece 10 kişi tarafında izlenen, 22 dakikalık bir kısa filminin daha olduğunu öğreniyoruz. Stop motion tekniğiyle üretilen Looking For Paradise; 1992 senesinin yılbaşında, sadece bir kez, Yellow Door isimli sinema kulübünün üyelerine gösterilmiş. 

Bir sarı kapının ardında

Bong Joon-ho, Korean Academy of Film Art’taki eğitiminden önce Yonsei Üniversitesi’nde sosyoloji okumuş. Adını toplandıkları salonun kapısından alan Yellow Door adlı sinema kulübünü de burada geçirdiği yıllarda arkadaşlarıyla birlikte kurmuş. Belgesel için yapılan görüşmelerde kulübün eski üyeleri genç Bong’u, arşivlerden sorumlu kişi olarak hatırladıklarını söylüyor. Yönetmen ise 2020’de Collider’a verdiği bir röportajda, toplumla ne kadar ilgilense de sosyoloji hakkında hiçbir şey bilmediğini, üniversitedeki zamanının çoğunu Yellow Door için film arşivi hazırlayarak geçirdiğinden bahsetmişti.

Bong Joon-ho aynı röportajda, öğrencilik yıllarının Kore’sini de şu sözlerle anlatıyor: “Toplumla alakalıydım çünkü o zamanlar Kore dinamik bir dönemden geçiyordu. Ben üniversitedeyken; 80’lerin sonunda, 90’ların başında Kore, askeri diktatörlüğün sonunu gördü. İlk demokratik yönetimimiz geldi ve işte o an pop kültür, sinema ve pop müzik, ana akım bilincinde patladı.” Tüm bu etkilerin, yönetmenin ilk sinemasal üretimini nasıl şekillendirdiği de belgeselin yanıtlayacağı sorulardan biri.

Snowpiercer, Okja ve Parasite gibi yapımlarla sadece Kore değil dünya sineması için de önemli bir figüre dönüşen Bong Joon-ho’nun geçmişine uzanacak Yellow Door: Looking for Director Bong’s Unreleased Short’un 2023’te Netflix kataloğuna eklenmesi planlanıyor.