Bonnie “Prince” Billy için öze dönüş zamanı

Yazı: Asena Büyük

Bonnie “Prince” Billy, büyüdüğü Louisville topraklarından aldığı ilhamla folk esintili yeni bir parça paylaştı. “Bananas” ismini verdiği şarkısı aynı zamanda yoldaki albümü Keeping Secrets Will Destroy You‘dan dinlemeye açılan ilk tadımlık. 

2021 yılında Bill Callahan ile ortaklaştığı ve yeniden yorumlanan parçalardan oluşan albüm Blind Date Party’yi takip edecek olan yeni koleksiyon, Louisville’de hazırlanmış. Bonnie “Prince” Billy’nin köklerini folktan alan geniş spektrumlu müzikal evreniyle tanışık olanlar için bu albüm bir öze dönüş olarak yorumlanabilir. 

Müzisyen, Keeping Secrets Will Destroy You albümünü Nick Roeder eşliğinde kaydetmiş. Kemanda Sara Louise Callaway’i, klavyede Kendall Carter’ı, yaylılarda Elisabeth Fuchsia’ı, mandolinde Dave Howard’ı, saksafonda Drew Miller’ı ve geri vokallerde Dane Waters’ı dinleyeceğiz. 

“Bananas”a eşlik eden video da Ethan Osman tarafından hazırlanmış. Bonnie “Prince” Billy müziği dinlemeden, yalnızca yönlendirmeleriyle bir görsel eşlikçi tasarlamasını istemiş Ethan Osman’dan. Melodiyi, tempoyu hiç duymadan bir video klip hazırlamak kulağa imkânsız gibi gelse de parça ile Osman’ın çizimleri öyle doğal bir uyum içindeler ki “Bananas”ı video eşlikçisiyle deneyimlemek, tamamlayıcı bir etkiye sahip.

“Bananas”ı ilk dinlediğimde albüme verilen isimle olan bağlantısını düşünmekten alıkoyamadım kendimi. Bireyin, doğanın içinde dönüşümünü çağrıştıran görsel eşlikçisiyle yorumlandığında, düşüncelerimizin kolektif hafızaların bir ürünü olabileceğini hatırlatıyor. Dolayısıyla “sır tutmanın bir insanı yok edebileceğine” inandırıyor, kısa bir an için olsa da.

Keeping Secrets Will Destroy You, 28 Temmuz’da Drag City aracılığıyla yayımlanacak. 

Albümün şarkı listesi ve kapak görseli hemen aşağıda.

1- Like It Or Not
2- Behold! Be Held!
3- Bananas
4- Blood Of The Wine
5- Sing Them Down Together
6- Kentucky Is Water
7- Willow, Pine and Oak
8- Trees Of Hell
9- Rise And Rule (She Was Born In Honolulu)
10- Queens Of Sorrow
11- Crazy Blue Bells
12- Good Morning, Popocatépetl