Breaking Bad heykellerinin yarattığı tartışma ortamı büyüyor

Sevilen kurgusal karakterleri heykellerle anmak, pek de itiraz edilmeyen bir fikirdi; ta ki televizyon tarihinin efsanelerinden Breaking Bad ile tanıdığımız Walter White ve Jesse Pinkman’ın heykellerine kadar… Dizinin yaratıcısı Vince Gilligan ve Sony Pictures Television tarafından kısa süre önce Albuquerque şehrine bağışlanan heykeller, kimi Cumhuriyetçilerin hedefi olmuş durumda.

Eleştiri oklarını yönelten kişiler, New Mexico Temsilciler Meclisi Üyesi Rod Montoya ve Albuquerque merkezli muhafazakâr radyo programcısı Eddy Aragon. Fox News‘a açıklama yapan Montoya; bu heykellerin, Breaking Bad’in konumlandığı eyalet olan New Mexico’ya sağlayacağı ekonomik katkıdan dolayı sevindiğini belirtiyor fakat “meth üreticilerini yücelttikleri” gerekçesiyle de bir sorgulamaya gidilmesi gerektiği görüşünde. 

Öte yandan Aragon ise Breaking Bad’de gördüğümüz her şeyin New Mexico’nun gerçekleri olduğundan bahsedip ekliyor: “Bu, Albuquerque şehri veya devletimiz için istediğimiz türden bir tanıtım değil.” Kendisinin takıldığı bir diğer nokta da bahsi geçen eserlere yer açmak için, New Mexico’nun ilk İspanyol valisi Juan de Oñate’nin heykelinin kaldırılması olmuş. “Gerçek tarihi figürler” yerine uyuşturucu satıcısı karakterlerin görünür olmasından rahatsız olduğunu söylüyor.

Albuquerque Belediye Başkanı Tim Keller’ın bu eleştirilere olan cevabı ise kısa ve net: Breaking Bad’in şehre ve eyalete senelerce büyük fayda sağladığını, heykellerin de bunu onurlandırmak için yapıldığını düşünüyor. Dizinin yaratıcısı Vince Gilligan da açılış töreninde yaptığı konuşmada, “iki kurgusal, rezil meth satıcısı”nı onurlandırmanın bazıları için tartışmalı bulunabileceğini fakat amaçlarının uyuşturucu ticaretini yüceltmek olmadığını, heykellerin Breaking Bad’in bıraktığı mirasın bir parçası olarak görülmesi gerektiğini ifade etmişti.

Breaking Bad 2013’te final yapsa da bıraktığı etkinin sona erdiğini söylemek haksızlık olur. Yıllar geçtikte fenomen mertebesini iyice sağlamlaştıran yapım, Bob Odenkirk’ün başrolde döktürdüğü uzantı dizi Better Call Saula da öncülük etmişti. Walter White ve Jesse Pinkman’ı canlandıran Bryan Cranston ile Aaron Paul’un da son sezonunda göründüğü Better Call Saul, geçtiğimiz günlerde ihtişamlı bir finalle ekranlara veda etti.

Yazı: Hatice Melike Gürer