Brezilyalı müzisyen João Gilberto 88 yaşında hayatını kaybetti

“Bossa novanın babası” lakabıyla tanınan Brezilyalı müzisyen João Gilberto, 6 Temmuz Cumartesi akşamı Rio de Janeiro’da hayata veda etti.

Kariyeri boyunca Epic, Polydor, Odeon, Resonance ve Verve gibi etiketlerle sayısız albüm yayınlamış olan João Gilberto, 1950’li yıllarla birlikte bossa nova türünün dünya çapında yaygınlaşmasında başrolü oynadı. Altı kez aday gösterildiği Grammy Ödülü’nü iki kez kazanan Gilberto, ilk olarak Stan Getz’le kaydettiği Getz/Gilbertoyla 1965’te “En İyi Albüm” ödülüne layık görülmüştü. João Gilberto’nun son resmi yayını da 2016’da Resonance etiketiyle yayınlanan ve Stan Getz’le 1976’da verdiği bir konserin kayıtlarından oluşan albümüydü. 

Gilberto’nun ailesi sosyal medyadan ölüm haberini duyurdu ama nedenine dair bir bilgi vermedi. Efsanevi müzisyenin ölümünün ardından Brezilyalı bir başka önemli müzik insanı Gal Costa şunları söyledi:

“Brezilya müziğinin en büyük dehası, müziğimde belirleyici bir etkisi olan João Gilberto… Onu çok özleyeceğiz ama mirası Brezilya ve dünya için önemini yitirmeyecek.”

Alman yazar Mark Fischer’ın uzun yıllar toplumdan izole bir hayat süren Brezilyalı müzisyenin izini sürdüğü Hobalala kitabından uyarlanan 2018 yapımı Where Are You João Gilberto filmi, müzisyenin mirası ve bossa nova üzerine kapsamlı bir anlatı sunuyor.