Broadway yıldönümünde “Grease” müzikalinin orijinal prodüksiyonundan kareler

Jim Jacobs ve Warren Casey ikilisinin kaleme aldığı Grease müzikali, birçok uyarlaması ve kırdığı rekorlarla tarihte kendine özel bir yer edindi. İlk Broadway temsilini 14 Şubat 1972 tarihinde gerçekleştiren Grease, dokuz yıl boyunca sahnelenmeye aralıksız olarak devam etti ve tam 3.388 performansla dönemin Broadway rekorunu ele geçirdi.

grease poster

1972’de tam dokuz Tony Ödülü kazanan müzikal, 1950’lerin sonunda hayali bir lisede işçi sınıfına mensup gençlerin yaşadığı problemlere rock’n’roll tınıları eşliğinde ışık tutuyor. Orijinal kadrosunda Barry Bostwick ve Carole Demas’ı başrollere taşıyan Grease, çete şiddetinden cinsel keşiflere, aile baskısından arkadaşlığa izleyicilerin bir şekilde yakınlık kurabileceği birçok farklı konuyu ele alışı ve ele alış biçimiyle bir rock’n’roll müzikalinden çok daha fazlasını ifade ediyor.

Klasikleşen film uyarlaması, 1990’larda Broadway’de yeniden başlayan serüveni ve dahasıyla “müzikal” denince akla gelen ilk örneklerden biri halini alan Grease’in Broadway yıl dönümünde, bu zamanın ötesinde klasiğin orijinal prodüksiyonundan harika fotoğraflara göz atıyoruz.

grease2
grease3
grease4
grease5
grease6
grease7
grease8
grease9
grease10