BRZRKR dünyasında geçen Keanu Reeves romanı yolda

Yazı: Zeynep Saçar

Keanu Reeves, ilk kez 2021’de yayımlanan aksiyon dolu çizgi roman serisi BRZRKR ile çokça konuşulmuş, Netflix ile bir canlı aksiyon film bir de anime dizi uyarlaması için anlaşmıştı. Çizgi romanın öyküsü bu kez de bir romanla genişliyor. Keanu Reeves, The Book of Elsewhere adlı kitabın yazımında; Perdido Street Station, Embassytown ve The City & The City gibi metinlerde imzası olan China Miéville ile birlikte çalışıyor. 

İlk roman yazarlığı deneyimini yaşayan Keanu Reeves, geçirdiği ortak üretim sürecini “En sevdiğim yazarlardan olan China Miéville ile iş birliği yapabilmek olağanüstüydü. China, hikâye için net bir mimariyle ve BRZRKR dünyasıyla nasıl oynamak istediğiyle geldi ve tam olarak umduğum şeyi yaptı.” sözleriyle anlatıyor. China Miéville ise buna nazik bir yanıtla karşılık veriyor: “Bazen en büyük oyunlar, başkalarının oyuncaklarıyla oynadığınız oyunlardır. Keanu’nun beni oynamaya davet etmesi bir onur, bir şok ve bir zevkti.” 

“Kadim güçlerin, modern savaşın ve ölümsüz bir sürgünün efsanevi öyküsü” olarak tanımlanan The Book of Elsewhere’e dair detaylar henüz net değil; Random House’un bir kolu olan Del Rey ile kataloğunda BRZRKR çizgi roman serisini de bulunduran Boom Studios ortaklığında, 23 Temmuz’da yayımlanacak.

BRZRKR; yarı insan yarı tanrı, fiziksel olarak Keanu Reeves’i epeyce andıran, 80 bin yıl önce doğmuş baş karakter Berzerker’i takip ediyor Bir  zaman yolculuğuna çıkaran çizgi roman, teknolojiyi kötücül güçlerin ele alışına tanık ediyor. Keanu Reeves’in “Gerçekliğin içinde küçük bir fantezi” diye tanımladığı seri; etik, ahlâki değerler, şiddet ve taraf tutma gibi temalar etrafında dönüyor. 12 fasikülde Reeves’e, yazar Matt Kindt ve çizer Ron Garney eşlik etmişti.

Dogstar’lı What’s In My Bag?

Keanu Reeves, birkaç gün önce bas gitaristi olduğu müzik grubu Dogstar ile Amoeba Music’in YouTube kanalındaki What’s In My Bag? programına katıldı. Reeves ve diğer ekip üyeleri, çantalarındaki plaklar ve CD’ler hakkında konuşuyor. Video, üniversite dönemlerinde etkilendikleri ve çok dinledikleri Squeeze’in East Side Story LP’sinden Wagner operasına uzanan geniş bir Dogstar seçkisi sunuyor.