Bu akşamki Garanti Caz Yeşili Konseri Guillaume Perret & The Electronic Epic öncesi gözümüze takılan 5 perfomans

Şubat ayının Garanti Caz Yeşili durağı olan Salon İKSV’de geçtiğimiz günlerde Jens Lekman sahne almıştı. Bir sonraki Garanti Caz Yeşili konseri ise 27 Şubat Perşembe günü Guillaume Perret & The Electric Epic olacak.


Fransız saksafoncu Guillaume Perret’nin 2008 yılında kurduğu Guillaume Perret & The Electric Epic, cazdan rocka çok sesli müzikler icra ediyor. Bol bol elektrik efekti kullanmayı seven, wah-wah pedalını da işin içine dahil ederek caz ve funk arasında geçişler yapan bir grup. Dünyanın pek çok yerinde performanslar sergileyen dörtlü yenilikçi tarzları ve konserlerindeki seyirciyi dinamik tutan performanslarıyla tanınıyor.

Konser Saati: 21:30

İlk albümleri Brutalum Voluptus’u 2012’de çıkaran grubun bu albümdeki prodüktörlüğünü ise avant-garde düzenlemeleri ile tanıdığımız  John Zorn üstlenmişti. Kuşkusuz Zorn’un katkılarıyla hızlandırılmış notalar ve sahnede ise yükseldikçe büyüyen ama bir yandan da kendini terk edilmiş hisseden seslerin ayaklar üzerine basmasını sağladıkları bir albüm olmuş. Ertesi gün 28 Şubat’ta yine Garanti Caz Yeşili konserleri kapsamında Melt Your Self Down’un Salon İKSV’de olacağını hatırlatıp , canlı performanslara göz gezdirelim.

Guillaume Perret & The Electric Epic – Shoe Box

Konserlerinde performanslarıyla öne çıkan grup karanlık bir ortamda florasanlarla sundukları görsel bir seyirden sonra özellikle ritmik bir hareketlilik içinde yükseliyor. Bu yuvarlanan darbelerden sonra gitarda Jim Grandcamp, bas gitarda Philippe Bussonet ve davulda  Yoann Serra’dan oluşan The Electric Epic’in de katılımıyla ritmik bir güç doğuyor. Gerçek bir quartet etkisiyle herkesi içine alan bir atmosfer oluşuyor ki bir yanıyla Brutal, bir yanıyla ise şiirsel ama aynı zamanda jazz,  groove ve elektroniği harmanlayan bir ses çemberi oluşuyor.

Guillaume Perret & The Elecric Epic – Ethiopic Vertigo

Guilaume Perret & The Electric Epic – La Note Bleue Jazz Club

Guilaume Perret & The Electric Epic – Massacra

Guilaume Perret & The Electric Epic – Circe