Bu da oldu: Facebook, Twitter ve Youtube'a erişim engellendi

6 Nisan 2015 tarihi, Türkiye’de bugüne kadar uygulanmış en kapsamlı erişim engellenmesi kararının uygulamaya geçtiği gün olarak tarihe geçti.

Her ne kadar bu haberi de Facebook ve Twitter üzerinden paylaşarak, çeşitli yollarla bu paylaşım ağlarına erişebilenlere seslenebiliyor olsak da, Türkiye’de internet yasaklarının sınırlarının kalmadığı gerçeğiyle karşı karşıyayız. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın web sitesi üzerinden Erişim Sorgulama yaptığınızda bahsi geçen ağlar için engelleme  yapıldığı sonucu çıkmıyor olması da işin ilginç bir boyutu.

Yasağın sebebinin geçtiğimiz hafta İstanbul Adalet Sarayı’nda yaşanan rehin alma görüntülerinin bu ağlar üzerinden paylaşılması olduğu açıklandı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:

“Ortada adli bir durum var, insani bir durum var. Bunu paylaşarak elinize ne geçecek. Savcılıktan gelen talep bu görüntünün hiçbir mecrada kullanılmaması ile ilgili bir talepti. O fotoğraf karesi defalarca paylaşılmasaydı bu durum ortada olmazdı.”

Facebook’ta söz konusu fotoğrafların kaldırılmasının ardından erişim yasağının da kalktığı duyuruldu.