Bu hafta sinemada “Burning” izlemek için 8 neden

Dünya prömiyerini yaptığı Cannes Film Festivali’nden bu yana gösterildiği her yerde övgülere boğulan Şüphe / Burning / Boening nihayet bu cuma vizyona girdi. Filmi ne yapıp edip sinemada izlemeniz için hazırladığımız sekiz neden ise şöyle:

  1. Dingin anlatımı, etkileyici sinema dili ve benzersiz atmosferiyle pek çoklarına göre yılın en iyi filmi olduğu için.
  1. Oldukça kesat geçen bu yılki Cannes Film Festivali’nin Ana Yarışma bölümünde en sevilen filme dönüşüp, festival sırasında günlük çıkan Screen dergisinin meşhur eleştirmen yıldız tablosundan 4 üzerinden 3.8 ortalama ile gelmiş geçmiş en iyi derece rekorunu kırdığı için.
  1. Güney Kore sinemasının nadide filmlerinden Oasis, Secret Sunshine ve Poetry gibi enfes dramlara imzasını atmış yazar – yönetmen Lee Chang-dong’un imzasını taşıdığı için.
  1. Haruki Murakami’nin aynı adlı incelikli öyküsünden oldukça başarılı bir uyarlama olduğu için.
  1. Hayalgücü zengin bir yazarın içine çekildiği tuhaf bir üçlü ilişkiyi merkez alan ve gittikçe çok katmanlı bir hale gelen enfes hikayesinin etkisi altına girmek için.
  1. Başrollerde çarpıcı performanslar sunan Yoo Ah-in ile Jun Jong-seo’nun yanı sıra, Amerikan bağımsız sinemasında çok sayıda filmle karşımıza çıkan Steven Yeun’un da başarılı oyununa şahit olmak için.
  1. Uzun süre hafızalardan çıkmayacak finalinin yanı sıra, antolojik ‘günbatımında dans’ sahnesiyle de eşine az rastlanır sinemasal anlarla dolu bir film olduğu için.
  1. İçinde bulunduğumuz ödül sezonunda şimdilik 100’e yakın ödül ve adaylık elde etmesi bir yana ilk 9’a kaldığı Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ına da aday olma ihtimali bir hayli yüksek olduğu için.