Bu hafta sinemada “Cold War” izlemek için 8 neden

Polonya sinemasının en yetenekli yönetmenlerinden Pawel Pawlikowski’nin bol ödüllü son filmi Zimna wojna / Soğuk Savaş / Cold War, bu hafta gösterime girdi. Filmi ne yapıp edip sinemada izlemeniz için hazırladığımız sekiz neden ise şöyle:


  1. Dünya prömiyerini geçtiğimiz Cannes Film Festivali’nin Ana Yarışma’sında gerçekleştiren ve festivalin Cate Blanchett başkanlığındaki jürisinden de En İyi Yönetmen ödülüyle dönen filmi, beyaz perdede görme şansına erişebilmek için.
  2. Hikayesinin merkezine aldığı, uzun yıllara yayılan, oldukça buruk aşk hikayesinin izini sürmek, bu aşkın kahramanlarıyla oradan oraya savrulmak için.
  3. Tıpkı bir önceki filmi Ida’da olduğu gibi, Pawlikowski’nin bir kez daha görsel açıdan şairane bir işe imza attığını, her biri birer fotoğraf karesini andıran sahneler içinde, sergi gezer gibi dolaşabilmek ve Ida ile Oscar adayı olmuş olan görüntü yönetmeni Lukasz Zal’ın çıkardığı işe hayran kalmak için.
  4. Geçtiğimiz hafta 6 dalda aday olduğu Avrupa Film Ödülleri’nde En İyi Film, Yönetmen, Senaryo, Kadın Oyuncu ve Kurgu olmak üzere beş ödül birden kazanıp, önümüzdeki Oscar yarışında da Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde ilk 9’a kaldığı için.
  5. Başrol oyuncuları Joanna Kulig ve Tomasz Kot’un, canlandırdıkları karakterlerin yıllar içerisindeki değişim ve dönüşümünü olağanüstü bir gerçeklik ve kalp kıran bir hüzünle harmanladığı enfes performansları için.
  6. Polonya halk şarkılarından özgün bestelere uzanan bir dizi müzikal eseri, filmin dünyasının sahip olduğu atmosferi destekler şekilde bir araya getiren ses bandıyla dinleyebilmek için.
  7. 1950’lerde Soğuk Savaş atmosferindeki Polonya’da başlattığı hikayesini, Berlin’den Yugoslavya’ya, oradan da Paris’e taşıyan ve bu coğrafi zenginliğini, izleyicisini de bu yolculuğa katarak deneyimletebildiği için.
  8. 88 dakikalık kısacık süresi içerisinde tüm sinemasal meziyetlerini başarıyla yerine getirdiği, siyah beyaz sinematografisinin özeniyle insanı kendine hayran bıraktığı ve yılın şimdiden en iyi birkaç filminden birini, daha önceki festival ve özel gösterimlerinde kaçıranlara, kendini göstermek için bir şans daha verdiği için.