Bu kez daha planlı: King Gizzard & The Lizard Wizard

Avustralya psikedelik sahnesinin en dikkat çeken gruplarından King Gizzard & The Lizard Wizard, bir yıl içinde yayınladığı üç albümle yerinde duramadığını çoktan ispat etti bile. Geçtiğimiz aylarda gelen Quarters ve Paper Mâché Dream Balloon albümleriyle birçok listede en iyiler arasında yerini alan grubun vokalisti Stu MacKenzie’yle merak ettiklerimizi konuştuk.

Röp: Busen Dostgül – İllüstrasyon: Berat Pekmezci

Öncelikle Iggy Pop konusuyla başlayalım. Geçtiğimiz ay, BBC Radio’daki programında iki tane King Gizzard & The Lizard Wizard parçası çaldı.

Bunu beklemiyorduk. Gerçekten harika bir şey. Ne diyeceğimi bilmiyorum ama kesinlikle çok iyi bir sürpriz oldu.

Programın ardından Iggy Pop’la konuşmak için iletişime geçtiniz mi?

Hayır. Iggy bence her zaman ne yapıyorsa, bu kez de onu yapıyordu. Müzikler dinliyor, seçiyor ve yapması gerekeni yapıyordu. Kesinlikle çok iyi!

Yeni albümünüz Nonagon Infinity ile ilgili konuşalım. Neler hissediyorsun?

Şu an bir başka video üzerinde çalışıyoruz. Aslında ne olduğunu da çok anlayamadık gibi. Bu albümü tamamlamak için çok fazla zaman harcadık. Gerçek dünyaya dönmek ve albümün yayınlandığını görmek harika.

Festivallerle ilgili planlarınız var mı? Festivallerde çalmayı çok sevmediğinizi, konser salonlarını daha çok sevdiğinizi duymuştum.

Evet, konser salonlarında çalmayı festivallere tercih ederiz. Festivaller bazen çok karmaşık olabiliyor ama sanırım ağustos ve eylül aylarında Avrupa’daki bazı festivallerde sahne alacağız. Durumumuz programımıza göre belli olacak ama bir şekilde her zaman konserimiz oluyor. Evet, genelde böyle oluyor.

Paper Mâché Dream Balloon ve Quarters albümlerini yayınlamanızın ardından son albümünüz Nonagon Infinity ile birlikte bir yıl içinde üç albüm yayınlamış oldunuz. Bu planlı bir şey miydi? Yoksa sürpriz bir albüm mü oldu?

Aslına bakarsanız bu albümü Quarters’ı ve Paper Mâché Dream Balloon’u kaydederken tamamladık. Dediğim gibi bu albüm çok fazla zamanımızı aldı. Neredeyse iki yıl diyebilirim. Nonagon Infinity bugüne kadar yaptığımız albümler arasında en planlı ilerlediğimiz albümdü.

Kaydetmeye ne zaman başladınız?

Sanırım Quarters yayınlanmadan önce başlamıştık. Tam tarihini bilmiyorum ama 2015’in başları olduğunu sanıyorum. Bizim için uzun bir süreçti.

Nonagon Infinity öncesinde yayınlanan Quarters ve Paper Mâché Dream Balloon albümleri, diğer albümlerinize göre daha sakin kayıtlardan oluşuyor.

Evet, kesinlikle diğerlerinden daha sakinler. Aslında vaktimizin büyük bir kısmında Nonagon Infinity için çalışıyor olmamızdan dolayı bu şekilde oldu. Bu iki albümü yapmaya karar vermemizin sebebi Nonagon Infinity’ye bir ara vermek istememizdi. Bu albümde olmayacak veya kafamızı bulandıracak veya karışıklığa sebep olacak kayıtları başka bir şekilde değerlendirmemiz gerektiğiniz düşündük ve Quarters’ı yayınladık. O sıralarda Nonagon Infinity’ye bitti gözüyle bakıyorduk ancak beklediğimiz gibi olmadı ve işler uzadı. Biz çalışmalarımıza hız kesmeden devam ettik ama yine aynı şey oldu. Bu sefer de Paper Mâché Dream Balloon’u yayınlamaya karar verdik çünkü yine Nonagon Infinity albümüne uymayacak fikirlerin ortasında bulmuştuk kendimizi. Böylece, akustik bir albüm olan Paper Mâché Dream Balloon’u yayınlamış olduk.

Röportajın tamamını okumak için buraya tıklayarak Bant Mag. No:49’a ulaşabilirsiniz.