Bir çarpışmanın açık ettikleri: Bump

Kaldırımdaki basit bir çarpışmanın bir filme konu olacağını düşünür müydünüz? İranlı – Kanadalı sinemacı Maziyar Khatam zihninde bu soru canlandığında harekete geçmiş ve “Bana çarptığın gibi ben de sana çarpmak istiyorum!” cümlesini eksenine alan, prömiyerini 2022 Sundance Film Festivali’nde yapan tek plan kısa film Bump ortaya çıkmış.

Yanlışlıkla gerçekleşen bir çarpışmanın iki karakter arasında yarattığı gerilimi ve intikam hissiyatını odak noktası belliyor üç dakikalık Bump. Khatam’ın bir röportajında da belirttiği üzere toksik maskülenitenin nasıl bir şey olduğu, basit bir çarpışmada verilen tepkilerle betimleniyor. 

Kameranın konumlandığı nokta seçilirken, bir film izliyormuş bilincinden seyirciyi uzaklaştırmak, olaya karşı kaldırımdan şahit olduğunu hissettirmek amaçlanmış. Bu dâhiliyet durumu sayesinde tartışmanın nereye varacağına dair heyecan yukarı noktalara taşınıyor, aradaki gerilimin inandırıcılığı izleyene geçebiliyor. Filmin hissiyatının “çok gerçek” olmasının bir diğer nedeni de gerçek bir sokakta ve yoldan gerçekten geçen insanlarla çekilmiş olması. Yönetmen Bump’ın altı, yedi farklı versiyonun daha olduğunu; birinde evsiz bir insanın olaya müdahale ettiğini, kimilerinde ise diğer insanların durup kavgayı izlediğini söylüyor.

Yazı: Hatice Melike Gürer