"Çabuk Çabuk - İstanbul'daki Afrikalılar" sergisi, 3 Mayıs'ta Bant Mag. Havuz'da açılıyor

Göçmenlik üzerine araştırmalar yapan sosyolog Doğuş Şimşek ve Mısır Darbesi, Kırım Krizi, Suriye Savaşı gibi politik kırılmaları belgeleyen fotoğrafçı Yusuf Sayman’ın geçtiğimiz aralık ayında, Pencere Yayınları’ndan çıkan ”Çabuk Çabuk – İstanbul’daki Afrikalılar” kitabı haklarında yapılmış araştırma sayısının sınırlı olduğu bu “görünmez” azınlık hakkında önemli metinler, gözlemler ve saptamalar içeriyor.

Sayman’ın kitap için çektiği, kapalı yaşamların usta bir estetikle yakalanmış anlarını belgeleyen fotoğraflar, 3 Mayıs’ta kitapla aynı ismi taşıyan bir sergiyle Bina / Bant Mag Havuz’a konuk olacak. Sadece belirli “kesişim kümesi” semt ve sokaklarda karşılaştığımız, biçilmiş rollerin, en hafifinden “meraklı” bakışların, çoğumuzun kendimize dahi itiraf etmediği ön yargıların ötesinde yok sayılan, oysa ki bu topraklarda hatırı sayılır bir nüfusa ve geçmişe sahip Afrikalı göçmenlerin İstanbul topraklarında, gözden ırak dünyasına tanık olmak için ”Çabuk Çabuk – İstanbuldaki Afrikalılar” sergisine bekleniyorsunuz.

Etkinliğin Facebook sayfasına buradan ulaşabilir, Yusuf Sayman’la Bant Mag. No:66’da yaptığımız röportajı da buradan okuyabilirsiniz.