Çağdaş Avustralya sineması !f İstanbul'da!

Bu sene 14. Kez düzenlenen !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali programında çağdaş Avustralya sinemasından iki filme; Cut Snake’ e Digitürk Galaları’nda, 52 Tuesdays’ e ise Keş!f bölümünde yer veriyor. 

Cut Snake, Sadness, Walking on Water ve The Home Song Stories gibi filmleri ile tanınan Tony Ayers’e ait. Daha önce Melbourbe ve Toronto Festivali’nde gösterilen film 1973 yılında geçiyor. Film, Melbourne’de yaşayan Sparra ve eşi Paula’nın hayatlarına Sparra’nın eski hapishane arkadaşı Pommie’nin girmesiyle değişmesini konu edinen bir kara film ve içinde öfke, şiddet ve bolca kan barındırıyor.

52 Tuesdays ise genç yönetmen-yapımcı Sophie Hyde’ın Life in Movement belgeselinden sonra ikinci uzun metraj projesi. Daha önce Berlinale’de ve Sundance’da gösterilen film Berlinale’de Kristal Ayı, Sundance da ise En İyi Yönetmen ödülü almıştı. 16 yaşındaki Billie’nin annesi Jane trans bir erkek olduğunu açıklar ve geçiş sürecinde biraz yalnız kalmak isteyen annesi Billie ile her hafta sadece salı günleri görüşebilecektir. İsmi 52 Salı olan filmde bir sene boyunca, kronolojik olarak her Salı günü çekilmiş, karakterlerin zaman içindeki değişimini göstermek isteyen film genel olarak kimlik, kabullenme ve sevgi üzerine.

https://www.youtube.com/watch?v=Dtp1C1KBMcA

Bu iki yeni dönem Avustralya filmi, farklı konuları ve farklı bakış açılarıyla ayrıca, çağdaş Avustralya sineması hakkında da yeni bir fikir edinmemizi sağlayacak gibi görünüyor.