Can Güngör uzun bir aradan sonra ilk canlı konseriyle Jam Session sahnesinde

8 farklı mekanda 14 konser ve 3 söyleşiyle Mart ayını bir müzik maratonuna dönüştürecek Jam Session, ilk etkinlikleriyle bu hafta Bant Mag Havuz / Bina’da başlıyor. 2015’de çıkan Silik Düşler albümü turnesinin ardından bir süre canlı performanslarından mahrum bırakan Can Güngör, Jam Session’ın ilk konseri için 1 Mart akşamı Bant Mag Havuz / Bina sahnesinde olacak. Geçtiğimiz aylarda “Teselli” ve “Dışarda Kış” teklileriyle yoldaki ikinci albümünü de müjdeleyen Güngör’le Jam Session buluşması öncesinde canlı performansa, yeni albüme ve 1 Mart’ta bizi nelerin beklediğine dair kısa kısa lafladık.

JS_Story2 (1)

Jam Session konseri seni uzun bir aradan sonra canlı dinleyeceğimiz ilk performansın olacak. Canlı çalmak senin için ne ifade ediyor?
Daha çok evim gibi hissettiğim yer stüdyo ve kayıt kısmı aslında. Konserler bana ekstrem sporlar hissini veriyor. Bolca heyecan ve adrenalin var orada. Onlarca, yüzlerce insanın karşısına geçip ‘bakın böyle böyle şeyler yaşadım ben’ ve ‘şu anda sizlere bunları şarkı formunda anlatıyorum’ demek çılgınlık gibi geliyor. Lakin insanlarla göz göze gelmek, tekrarı mümkün olmayan anları paylaşmak konserlerin ödülü oluyor benim için.

Hem geçtiğimiz Nisan’da hem de geçen ay yayınladığın teklilerle Sular Dar isimli yeni albümün müjdelerini veriyorsun. Yeni albüm Silik Düşler‘in izinden mi gidiyor, ne gibi devamlılıklar, ne gibi değişiklikler söz konusu?
Yeni albüm mevcut sulardan kurtulmak, daha uzaklara ve derinlere açılmak hissini temsil ediyor benim için. İsmini de bu yüzden Sular Dar koydum. Silik Düşler dünyasına yakın şarkılar olsa da ses paleti çok daha farklı uçlara uzanıyor. Progressive rock tandanslı şarkılar da, sade banjo akustik gitar bir şarkı da, 70’ler motown dönemine gönderme yapan şarkılar da var.

Şarkı yazımı olarak da paylaşmaya alışık olmadığım hisleri yazmaya çalıştım bazı şarkılarda. Melankoli ve içe dönüklüğün çemberini az daha genişletmeye çabaladım.

Jam Session konserinde bizi neler bekliyor, yeni albümden parçalar duyacak mıyız?
Eski albüm ağırlıkta olmak üzere yeni şarkıların da olduğu bir repertuvar var. Geçtiğimiz yıllarda yaptığım bir Fikret Kızılok yeniden-yorumu var.

Daha önce hiç çalmadığımız bir düzende çalacağız, bolca sakinlik vaat ediyorum ama yer yer de parlak ve neşeli şarkılar var. Bakalım neler olacak, epey heyecanlıyım bu konserler için.