CANNES 2016 – Yarışmada kazananlar kim olacak?

69. Cannes Film Festivali ödül töreni bu akşam gerçekleştirecek. Yarışmada gösterilen son iki film olan Paul Verhoven imzalı Elle ile Asghar Farhadi’nin The Salesman‘ı dışındaki 19 yarışma filminin tamamını gören Bant Mag. sinema editörü Melikşah Altuntaş’ın tahminleri burada!

the handmaiden

The Handmaiden

ALTIN PALMİYE

Bu yıl Altın Palmiye yarışı bir başka heyecanlı. Zira yarışmanın izleyici ve eleştirmenler nezninde favorisi, şimdiye dek Screen dergisinin gelmiş geçmiş en yüksek ortalamasını da alan, Alman yönetmen Maren Ade’nin Toni Erdmann‘ı. Film benim de favorim ve büyük ödülün sahip olmaması için hiçbir neden yok. Jim Jarmusch imzalı pek Paterson da Altın Palmiye’ye epey yakın duruyor. Rumen Yeni Dalga yönetmenlerinden Cristi Puiu’dan Sieranevada ile Cristian Mungiu’dan Graduation‘ın da ödülü kazanması şaşırtıcı olmayabilir. George Miller’ın başkanlık edeceği jüriden bunlar dışında beklenmedik bir ödül çıkması durumunda ise Chan-Wook Park’ın The Handmaiden‘ı bir sürpriz yapabilir. Jüri üyelerinin Asghar Farhadi’nin The Salesman‘ına da büyük ödül verme ihtimali söz konusu.

toni

Toni Erdmann

JÜRİ BÜYÜK ÖDÜLÜ

Jürinin değerlendirmesi eleştirmenler ve genel atmosferle paralel giderse, yani Altın Palmiye’yi Toni Erdmann‘ın alması durumunda bu ödül de Paterson‘a gidebilir. Ya da tam tersi bir sonuç çıkabilir jüriden. Aynı şekilde Sieranevada ve bir diğer Romanya filmi Graduation‘ın da şansı çok büyük. The Handmaiden, The Salesman ya da Ken Loach’un I, Daniel Blake‘i de ihtimaller dahilinde.

dave johns

I, Daniel Blake 

EN İYİ ERKEK OYUNCU

Oyuncu kategorisinin en güçlü adayı kuşkusuz Graduation‘da tüm filmi sırtlayan Adrian Titieni. Ancak filme bir başka büyük ödül çıkması durumunda ödül I, Daniel Blake ile Dave Johns’a ya da Staying Vertical ile Damien Bonnard’a gidebilir. Yine filmin büyük ödüllerden birini almaması halinde Sieranevada ile Mimi Branescu, Toni Erdmann ile Peter Simonischek ve Paterson ile Adam Driver bu kategoride iddialı isimler.

loving

Loving

EN İYİ KADIN OYUNCU

Bu kategoride de şimdilik en güçlü aday Aquarius ile Sonia Braga. Onu hemen ardından Ma’ Rosa ile Jacklyn Jose ve Loving ile Ruth Negga takip ediyor. Julieta‘nın kadın oyuncularından biri, The Handmaiden‘ın başrol kadınları, Elle ile Isabelle Huppert, From the Land of the Moon ile Marion Cotillard, It’s Only the End of the World ile Nathalie Baye ya da The Unknown Girl ve American Honey‘nin başrolleri de bu kategorinin uzak da olsa ihtimalleri.

paterson

Paterson

EN İYİ YÖNETMEN

Jarmusch, Farhadi, Mendoza ya da Park’ın jürinin özel takdiri ile karşılaşabileceği bu kategoride Maren Ade ya da iki Rumen yönetmenden biri de elbette ödüle rahatlıkla ulaşabilir. Jüri genel olarak pek sevilmeyen son filmlerine rağmen Andrea Arnold ya da Olivier Assayas’ı da çıkardıkları işçilik nedeniyle bu kategoride ödüllendirebilir.

the unknown girl

The Unknown Girl

EN İYİ SENARYO

Sosyal bir meseleyi irdelemeye seçen filmlerden birine gitmesi olası bu ödülün en büyük adayları Loving, Ma’ Rosa, I, Daniel Blake, The Unknown Girl ve Aquarius. Bahsi geçen filmlerden birinin de ödüle ulaşabilmesi son derece mümkün.

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ

Altın Palmiye ya da Jüri Büyük Ödülü için adı geçen filmlerden ödüle ulaşamayan birinin Jüri Özel Ödülü ile anılması gayet mümkün.