Cannes’ın bu yılki adayları belli oldu!

Bu yıl 13-24 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek 68. Cannes Film Festivali’nin merakla beklenen yarışma filmleri açıklandı.

Jacques Audiard, Gus Van Sant, Paolo Sorrentino, Todd Haynes gibi ustaların yanı sıra Yorgos Lanthimos, Joachim Trier gibi ses getiren yeni kuşak potansiyel ustaların yarışacağı festivalde, Amy Winehouse belgeseli Amy, Woody Allen’ın son filmi Irrational Man de dünya prömiyerini yapacak.

Basın toplantısında ayrıca, Coen Kardeşler’in hazırladığı “World Cinema” isimli kısa filmin de gösterimi yapıldı. Film, daha önce Cannes’da jüri başkanlığı yapmış olanlara ithaf edildi. Festival, 13 Mayıs’ta Emmanuelle Bercot’un Le Tete Haute filmiyle açılacak. 

Cannes Film Festivali’nin bu seneki tam listesini aşağıdan inceleyebilirsiniz.

 

ANA YARIŞMA 

Jüri: Joel Cohen, Ethan Coen

Dheepan (working title), Jacques Audiard

A Simple Man (La Loi Du Marché), Stéphane Brizé

Marguerite And Julien, Valérie Donzelli

The Tale Of Tales (Il Racconto Dei Racconti), Matteo Garrone

Carol, Todd Haynes

The Assassin (Nie Yinniang), HOU Hsiao Hsien

Mountains May Depart (Shan He Gu Ren), JIA Zhang-Ke

Our Little Sister (Umimachi Diary), Hirokazu KORE-EDA

Macbeth, Justin Kurzel

The Lobster, Yorgos Lanthimos

Mon Roi, Maïwenn

Mia Madre, Nanni Moretti

Son Of Saul (Saul Fia), László Nemes

Youth, Paolo Sorrentino

Louder Than Bombs, Joachim Trier

The Sea of Trees, by Gus Van Sant

Sicario, Denis Villeneuve

 

YARIŞMA DIŞI 

Standing Tall (La Tête Haute), Emmanuelle Bercot (opening film)

Mad Max : Fury Road, George Miller

Irrational Man, Woody Allen

Inside Out, Pete Docter and Ronaldo Del Carmen

The Little Prince (Le Petit Prince), Mark Osborne

 

BELİRLİ BİR BAKIŞ 

Fly Away Solo (Masaan), Neeraj Ghaywan

Rams (Hrútar), Grímur Hákonarson

Journey To The Shore (Kishibe No Tabi), KUROSAWA Kiyoshi

I Am A Soldier (Je Suis Un Soldat), Laurent Larivière

The High Sun, (Zvizdan), Dalibor Matanic

The Other Side, Roberto Minervini

One Floor Below (Un Etaj Mai Jos), Radu Muntean

The Shameless (Mu-Roe-Han), Oh Seung-Uk

The Chosen Ones (Las Elegidas), David Pablos

Nahid, Ida Panahandeh

The Treasure (Comoara), Corneliu Porumboiu

The Fourth Direction (Chauthi Koot), Gurvinder Singh

Madonna, Shin Suwon

Maryland, Alice Winocour

 

GECE YARISI GÖSTERİMLERİ 

Amy, Asif Kapadia

Office (O Piseu), HONG Won-Chan

 

ÖZEL GÖSTERİMLER 

Oka, Souleymane Cisse

Hayored Lema’ala, Elad Keidan

A Tale Of Love And Darkness (Sipur Al Ahava Ve Choshech), Natalie Portman

Amnesia, Barbet Schroeder

Panama, Pavle Vuckovic

Asphalte, Samuel Benchetrit