Cappadox performansı öncesinde Fennesz'le ortak çalışmaları üzerine

20 Mayıs akşamı Cappadox Festival kapsamında Bezirhane’de sahne alacak olan Avusturyalı müzisyen Fennesz’le, önümüzdeki ay Editions Mego etiketiyle yayınlanacak Jim O’Rourke’la ortak albümü It’s Hard For Me To Say I’m Sorry’den canlı performansları için olmazsa olmazlarına, merak ettiğimiz her şeyi konuştuk.

Röp: Cem Kayıran – İllüstrasyon: Merve Atılgan

https://www.youtube.com/watch?v=S8PK5ctFHww

Son albümünüz King Midas Sound’la birlikte kaydettiğiniz bir ortak albümdü. Bildiğim kadarıyla grubun farklı konuk müzisyenlerle birlikte yayınlayacağı albüm serisinin ilk yayınıydı bu. Edition 1 için nasıl bir çalışma metodu izlediniz?

Prodüksiyon aşamasında sadece King Midas Sound’un beyni Kevin Martin’le çalıştım. Martin’le birbirimizi yaklaşık 20 yıldır tanıyoruz. Yani birlikte çalışmak çok kolaydı. İlk baştan itibaren her şey harika bir şekilde gelişti. Albüm tamamlandıktan sonra canlı performanslara hazırlanmak üzere dört kişilik bir grup formatında çalıştık. Geçtiğimiz yıl birçok konser verdik. Benim için her zaman heyecan verici bir deneyim oldu. Daha önce bir tür rock / dub grubunda çalmamıştım.

Kariyeriniz boyunca Sparklehorse’tan David Sylvian’a birçok isimle çalıştınız. Şimdi de Jim O’Rourke’la birlikte yeni bir albüm yayınlıyorsunuz. Bu tür kolaboratif çalışmalar konusunda sizi teşvik eden şey ne?

Müzisyen olarak takdir ettiğim arkadaşlarımla çalışmayı seviyorum sadece. Hepsinin kendine has müzikal yönelimleri var ve ben de bunlardan farklı şekilde besleniyorum.

Geçtiğimiz yıl Jim O’Rourke altı yıllık aranın ardından Simple Songs isimli albümünü yayınladı. İkiniz de her projesinde ya da albümünde farklı bir yüzünü göstermeyi alışkanlık etmiş müzisyenlersiniz. It’s Hard For Me To Say I’m Sorry albümünde şarkı yazım aşamalarında nasıl bir yaklaşım sergilediniz?

Geçtiğimiz yıl birlikte Japonya’da birçok konser verdik. Turne boyunca tüm canlı performanslarımızı kaydediyorduk ve bunların tamamı doğaçlama performanslardı. Stüdyo çalışmalarımızın temelini de bu kayıtlar oluşturdu. Fazlasıyla “ambiyans” odaklı bir albüm ve bir anlamda önümüzdeki yıl yayınlayacağımız şarkı şarkı kurgulanmış stüdyo albümümüz öncesi bir iştah açıcı.

İkinizi 14 yıllık aranın ardından bir araya getiren It’s Hard For Me To Say I’m Sorry’nin kayıtlarını Japonya’da yapmanızın sebebi nedir?

Aslında Fennoberg grubunda Jim, ben ve Peter Rahberg üçlüsü olarak birlikte çalışıyorduk. Ayrıca son 6-7 yılda Japonya’da birlikte birçok konser verdik. Jim, 2005 yılından bu yana Tokyo’da yaşıyor ve artık Japonya’dan ayrılmak istemiyor. Bu sebeple benim oraya gitmem gerekti.

İki yıl önce Tiny Mix Tapes’ten John Crowell’e verdiğiniz bir röportajda kariyeriniz boyunca her şeyi yaparak öğrendiğinizi söylemiştiniz ve şarkı yazım metodunuzu “çingene” kelimesiyel tanımlamıştınız. Bence bu detay üretmek için bir açlığı da beraberinde getiriyor. Kariyerinizin herhangi bir noktasında bir sanatçı olarak tıkanmış hissettiğiniz oldu mu?

Yaklaşımımın akademik olmaktan ziyade duygusal olduğunu anlatmak istemiştim. Roman müziklerinin ve dünyanın dört bir yanından “çingene” müziklerinin çok büyük hayranıyım. Ve bazı zamanlar tıkandığım oluyor. Bağımsız bir besteci / müzisyen fazlasıyla kendine güvene ihtiyaç duyar. Bunun kaybolduğu zamanlar oluyor.

Sizin de sahne alacağınız Cappadox Festival, özellikle katılımcılarına sunduğu eşsiz atmosferle tanınıyor. Fennesz’i orada çalarken düşünmek bile başlı başına heyecan verici. Size göre performanslarınızda içinde bulunduğunuz ortamın ne gibi bir rolü var?

Bu konser için ben de çok heyecanlıyım. Canlı performanslarım için çevremde olan biten şeylerin önemi çok fazla. Büyük bir salon ya da küçük bir kulüp olduğuna bakmaksızın, bir şekilde “rahat” olan yerlerde çalmayı çok seviyorum. Bembeyaz galeri ortamlarında çalmaksa çok sevmediğim bir şey. Soluk bir ışık, iyi bir ses ve insanların bir sandalyeye bağlı kalmadan diledikleri gibi dolaşabildiği bir alan mutlaka olması gerekenler.

Müzisyenlerin klasik albümlerinin yıl dönümlerinde özel kutlamalar yapması çok yaygın bir şey haline geldi. Bu yıl da Endless Summer albümünün 15. yıl dönümü. Bu anlamda sizden bir şeyler beklemeli miyiz?

Henüz konuşulmuş bir şey yok. 10. yılında albümün yeni baskılarını yayınlamıştık. Belki bu yeterlidir? Ama tabii ki hiçbir zaman ne olacağını bilemezsin.