Casper Clausen’le kozmik dehlizlere

Efterklang ve Liima gruplarıyla tanıdığımız Danimarkalı müzisyen Casper Clausen, ilk solo albümünü 9 Ocak’ta City Slang etiketiyle yayımlıyor. Better Way isimli albümünü “Daha iyi bir yol bulmak, daha güçlü sevmek ve daha sert sevmek hakkında” sözleriyle tanımlayan Clausen, yaklaşık 9 dakika uzunluğundaki ilk teklisini de dinlemeye açtı.

Kariyeri boyunca farklı müzikal ifade biçimlerinin peşinden giden bir müzisyen olan Casper, solo kariyerinin ilk teklisiyle yeni bir sayfa açıyor. Sarmal elektronik yapılarla yoğrulan bir dehlizde ağır ağır pişen “Used to Think” şarkısında Silver Apples, Cluster, Harmonia gibi 60’lar ve 70’ler kozmik müzik sahnesinden gruplardan etkileşimler duymak mümkün.

Şarkıyı birkaç yıl önce yazdığını belirten Casper Clausen, bir süredir yaşadığı Portekiz’de verdiği konserlerde bu şarkıyı farklı versiyonlarıyla çalıp “test etmiş”. Şarkının enerjisini çok sevdiğini ve o dönem yazdıkları arasında favorisi olduğunu söyleyen Danimarkalı müzisyen, bu şarkıdan ilhamla Spacemen 3 üyesi Peter Kember’la iletişime geçmiş. Sahne ismi Sonic Boom olan Kember, albümün miks ve prodüksiyon sürecinde yer almış.

Bu vesileyle kısa bir zaman yolculuğu yapalım. 2013’te Kadıköy’de plak alışverişine çıktığımız Casper Clausen’ın Zihni Müzik’ten aldığı albümler hakkında konuştuğu kısa videomuz hemen aşağıda.


Yükleniyor...