Todd Field ve Cate Blanchett ortaklığı TÁR’dan yeni görüntüler 

In the Bedroom (2001) ve Little Children (2006) sonrası 16 yıllık sessizliğini bozan yönetmen Todd Field’ın Cate Blanchett ile güçleri birleştirdiği TÁR, takvim yılının en büyük sinema hadiselerinden biri. Blanchett’ın başarılı bir orkestra şefi olan Lydia Tár performansıyla ödül sezonuna tam anlamıyla damga vuracağı tahminleri yapılan filmden yeni bir fragman var. 


Yaşayan en büyük bestecilerden biri olarak kabul edilen ve büyük bir Alman orkestrasının ilk kadın şefi olarak görev alan Lydia Tár odakta. TÁR kadrosunda Blanchett dışında heyecan verici başka isimleri de görmek mümkün. Phoenix (2014) ve Barbara (2012) gibi Christian Petzold filmleriyle tanıdığımız Nina Hoss ile Portrait of a Lady on Fire’ın (2019) yıldızlarından Noémie Merlant aralarından bazıları… Mark Strong ve Julian Glover gibi Britanya’dan tanıdık simalar da karşımıza çıkacak.

Filmin prömiyerini yaptığı 79. Venedik Film Festivali’nde başrol oyuncusu Cate Blanchett, En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanmıştı. Festivali yerinde takip eden Melikşah Altuntaş, Bant Mag. için kaleme aldığı değerlendirmesinde yeni Todd Field filmi hakkında şu yorumu yapmıştı:

“Aslında bu anlatı, günümüz dünyasında nefes alıp veren herkes için o kadar tanıdık, Tár gibi karakterler hayatımızın en kilit noktalarında o kadar başımıza bela şekilde hayatlarını sürdürüyor ki; tüm dünyanın sırtından atamadığı bu kamburun, zamanın ruhuyla kusulup atılması ihtimali bile meselenin karşı tarafında duranları keyiflendirmeye yetiyor.”

“Todd Field’in hem senaryo hem de rejide didaktizmden bir hayli kaçınan, kahramanına mesafelenmeyi yalnızca metinle değil, geniş açı lenslerle de ihmal etmeyen tavrı Tár’ı enfes bir seyir tecrübesine dönüştüyor. Almanya’dan Nina Hoss, Fransa’dan Noémie Merlant ve ABD’den Mark Strong gibi başarılı oyuncuların varlığı bir yana Cate Blanchett’ın bu filmle kazanacağı üçüncü Oscar heykelciğini elinde tutarak neler anlatacağını da şimdiden çok merak ediyorum. Zira Blanchett’ın buradaki performansı kariyerinin açık ara en güçlü işi ve yıl boyunca hiçbir ödül komitesinin buna kayıtsız kalabileceğini sanmıyorum.”

7 Ekim’de ABD’de sinemalarına gelecek TÁR’ın Türkiye vizyon tarihi 10 Mart 2023 olarak açıklanmıştı.