Cate Blanchett ödül sezonuna TÁR ile giriş yapıyor

In the Bedroom (2001) ve Little Children (2006) sonrası 16 yıllık sessizliğini bozan yönetmen Todd Field’ın Cate Blanchett ile güçleri birleştirdiği TÁR, yayımlanan ilk tadımlıkla iştahları kabartmıştı. Yeni fragmanla, film üzerindeki sır perdesi bir nebze daha aralandı:

TÁR hakkında bildiklerimiz pek kısıtlı olsa da paylaşılan sinopsise göre Cate Blanchett, başarılı bir orkestra şefi olan Lydia Tár’a hayat veriyor. Uluslararası klasik müzik dünyasında geçen filmde, yaşayan en büyük bestecilerden biri olarak kabul edilen ve büyük bir Alman orkestrasının ilk kadın şefi olarak görev alan Lydia Tár odakta yer alacak. Cate Blanchett, fragmandan bile göz dolduran performansı ile ödül sezonuna göz kırpıyor şüphesiz. Olumlu eleştiriler ve başarılı bir kampanya çalışması, filmin birçok kategoride Oscar adaylığı almasını sağlayabilir.

TÁR kadrosunda Blanchett dışında heyecan verici başka isimleri de görmek mümkün. Phoenix (2014) ve Barbara (2012) gibi Christian Petzold filmleriyle tanıdığımız Nina Hoss ile Portrait of a Lady on Fire’ın (2019) yıldızlarından Noémie Merlant aralarından bazıları… Mark Strong ve Julian Glover gibi Britanya’dan tanıdık simalar da karşımıza çıkacak.

7 Ekim’de ABD’de sinemalarına gelecek TÁR’ın Türkiye vizyon tarihi 10 Mart 2023 olarak açıklanmıştı. Prömiyerini ise 31 Ağustos – 10 Eylül’de düzenlenecek 79. Venedik Film Festivali’nde yapacak, Altın Aslan için yarışacak.