5 adımda Charli XCX ve CRASH albümü

İngiliz vokalist ve şarkı yazarı Charli XCX, 80’lerden 2000’lere uzanan dönemin pop estetiğinden esinle 12 yeni şarkıyı bir araya getiren beşinci stüdyo albümünü yayımladı. Müzisyenin karanlık güçlerle anlaşma yaptığı CRASH’i beş başlıkta inceledik.

Zemin: Karanlıkta görülebilenlerin peşinden

İsim ve genel konsept, David Cronenberg’in J. G. Ballard romanından uyarladığı 1996 yapımı Crash filmine gönderme yapıyor. Araba kazalarından yola çıkarak cinselliğe dair yeni bir tahayyül alanı keşfetmiş bir grup insanın öyküsüne mercek tutan yapımın izini albüm boyunca sürmek mümkün. Kapak ve klipler gibi görsel eşlikçilerde de rahatça okunuyor bu tema. Charli XCX’in bir diğer ilham perisi ise Janet Jackson imiş. Hazırlık sürecinin tamamında en çok onu dinlediğini, onun müziğinin açtığı yolları takip ettiğini söylüyor. Bir pop figürüne sunulan iyi kötü her şeyi kabul ettiği bu kaydın, kendi müzikal yolculuğunda bir dönemeci işaret ettiği görüşünde aynı zamanda.

Duygu: Meydan okumaktan çekinme!

Cesaret, Charli XCX’in en büyük yakıtı. Kaosun, karmaşık ve karanlık olanın içinde kendine güvenli bir alan yaratmaya çalışıyor müzisyen. Yer yer yorgunluğunun sesini de duyuruyor olsa da ruhunu saran alaycı üsluptan asla vazgeçmiyor. Tuhaf ve can sıkıcı olanın çekiciliğine takılıyor. Erişmek istediği his, parlak bir neşe değil de başkaldırının gücü gibi geliyor kulağa. 

İşlev: Dönemler ve türler arasında gezintiler

Temel amaç: Nostaljik ve fütürist olan arasında bir denge kurmak. Janet Jackson haricinde de albümün sounduna etki eden pek çok müzisyen var elbet. Madonna, Cameo, Sister Sledge, Serge Gainsbourg, Steve Vai, Black Eyed Peas, Charlie Puth, Cyndi Lauper, Rick James, Taylor Dayne, Boy Meets Girl ve Belinda Carlisle gibileri başı çekiyor. Üretimleri geçtiğimiz 40 yıla damga vurmuş bu isimlerin ışığında electropop, synthwave, disco, funk, house ve daha nice türe doğru süzülüyoruz CRASH boyunca.

Charli XCX - crash
Etki Alanı: Pop tanımına taze bir öneri

“Femme fatale güçler, kara büyüler ve lanetleri kullanarak inanılmaz bir prodüktör ve iş birlikçi grubunu CRASH‘e katkıda bulunmaya ikna edebildim. Bunlardan bazıları AG Cook, George Daniel, Deaton Chris Anthony, Lotus IV, Caroline Polachek, Christine and the Queens, Oscar Holter, Digital Farm Animals, Rina Sawayama, Ian Kirkpatrik, Jason Evigan, Justin Raisen, Ariel Rechtshaid, Ilya, Oneohtrix Point Never, Jon Shave ve Mike Wise. Hepsi sonsuza kadar bodrumumda kilitli kalacak.” diyor Charli XCX. Böylece, kolaboratif bir üretimle bugünün popuna yeni bir kulvar ekliyor.

Sözler: Yıkım, şehvet, teslimiyet

Albüm, “Ben yüksek voltajım.” diye açılıyor. Kendi kendine zarar vermek, bilinmeyen duyguları keşfe çıkmak, karşı koyulamayana teslim olmak, acı verene çekilmek, arzulanma isteği gibi davranışlar etrafında geziniyor sözler. Tüm bunların yanında, özgüven fışkıran bir portre çizmek de müzisyen için çok önemli belli ki.