Cirque du Soleil solisti Francesca Gagnon İş Sanat sahnesine geliyor

Dünyanın en prestijli ve önemli sirk gösterilerinin başını çeken Cirque du Soleil’in baş solistleri arasında yer alan, dünya devi sirkin Alegria ve Midnight Sun isimli prodüksiyonlarıyla karşımıza çıkan Francesca Gagnon, Cirque de Soleil yapımları için bestelediği eserlerle tanınan René Dupéré ve orkestrası ile birlikte 11 Nisan akşamı İş Sanat sahnesine geliyor. Aynı zamanda eski dost olan ikiliye Türkiye’nin başarılı topluluklarından Semplice Yaylı Quartet’in eşlik edeceği konser öncesinde Gagnon ve Dupéré’nin kariyerlerine göz gezdirerek ısınma turu atıyoruz.

Kanada doğumlu Francesca Gagnon’un müzik yolculuğu 10 yaşındayken piyano ve dans dersleriyle başladı. Université du Québec à Montréal’de müzik eğitimi alan şarkıcı, ilk olarak televizyonda çeşitli müzikal performanslarla, daha sonrasında ise dünyanın farklı köşelerinde verdiği konserlerle eğlence sektörüne adım attı.

1985 yılında yayınlanan Magie isimli ilk stüdyo albümünü takiben 1986 yılında ‘‘Yılın Gelecek Vaat Eden Kadın Vokalisti’’ dalında Juno ödülü kazanan Gagnon’un ismini dünyaya tanıtan prestijli Kanada sirk kumpanyası Cirque du Soleil’e katılması ise 1994 yılında prömiyer yapan Cirque du Soleil şovu Alegria ile oldu. Dünya devi sirkin en başarılı ve en çok satan albümleri arasında yer alan Alegria’nın bir Grammy adaylığı ve bir kaçını kazandığı Felix Awards adaylığı olduğunu da burada hatırlatmış olalım.

2002 yılında solo kariyerini ilerletmek için Cirque du Soleil’den ayrılan Gagnon’un 2005 yılında yayınladığı Hybride albümü farklı dillerin müzikal ifadelerini kullanarak yarattığı, kendine has bir dilde söylediği parçalara yer veriyordu. Son olarak 2015 yılında Au-Delà des Couleurs isimli albümü yayınlayan Gagnon İngilizce, İtalyanca, İspanyolca ve Fransızca dillerinde söylediği şarkılarla dünyayı büyülemeye devam eden, özel kadın vokallerden biri.

Francesca Gagnon’a İş Sanat konserinde eşlik edecek René Dupéré de Cirque du Soleil efsanesinin altında imzası olan önemli isimlerden. Cirque du Soleil’in Le Grand Tour du Cirque du Soleil (1984), La Magie Continue (1986), Le Cirque Réinventé (1987), Nouvelle Expérience (1990), Saltimbanco (1992), Mystère (1993), Alegría (1994), (2004), ve Zed (2009) gibi şovlarının müziklerini yaratan Duperé için Cirque du Soleil tarafından yayınlanan basın bültenlerinde ‘‘Cirque du Soleil’in sanatsal evreninin yaratımında anahtar rollerden birini oynayan isim’’ olarak bahsediliyor. Cirque du Soleil için bestelediği müziklerin yanı sıra film, dizi ve belgeseller için de müzik yapan Rene Duperé, Kanada’nın önde gelen bestecilerinden.