Çizgi hikâye: Wallows

Los Angeles çıkışlı alternatif rock grubu Wallows, aslında uzun bir geçmişe sahip. 2017’den bu yana hemen her yayınıyla listelerde kendine yer bulan üçlünün ilk albümü Nothing Happens ve ardındakilere Sadi Güran’ın illüstrasyonlarıyla bakalım.

İllüstrasyon: Sadi Güran

Popüler grupların nihai isimlerine kavuşmadan önce sahnede kullandıkları komik, bazen de talihsiz isimler olabiliyor. On A Friday (Radiohead), Rocket Baby Dolls (Muse), Cans of Piss (R.E.M.) örneklerini hatırlayın… Wallows da Wallows olmadan önce birkaç isim eskitmiş. Dylan Minnette, Braeden Lemasters ve Zack Mendenhall üçlüsü tarafından Güney California’daki Keyboard Galleria Music Center’ın GigMasterz eğitim programında kurduğu gruplarına verdikleri isim Join the Band’miş. (Gruba katıl) Bu programın ardından birlikte çalmaya ve çeşitli konserler vermeye devam eden üçlü sırasıyla The Feaver ve The Narwhals isimlerini sahiplenmiş.

2017’de Mendenhall’un yerine Cole Preston’ın katılımıyla son hâlini alan ve artık bir stüdyo kaydı için hazır olduklarını düşünen ekip, Wallows ismiyle ilk teklisi “Pleaser”ı yayımladı. Şarkı kısa sürede streaming servisleri ve radyoların favorisi oldu. Spotify Viral 50 listesinde 2 numaraya kadar yükselen “Pleaser”ı yıl bitmeden yayımlanacak üç tekli daha takip edecek ve grubun başarı ivmesi aynı şekilde yükselecekti. 

Bir sonraki yıla uzun soluklu bir ABD turnesiyle başlayan Wallows, Şubat 2018’de Atlantic Records’la anlaştığını duyurdu. Spring ismini taşıyan ilk Wallows EP’si aynı yılın nisan ayında piyasaya sürüldü. Söz konusu EP, Grammy ödüllü gözde prodüktör John Congleton eşliğinde kaydedilmişti. Bu, Wallows üyelerinin hayallerinin gerçek olduğu anlamına geliyordu. Zira Congleton’ın kişisel kataloğunda, Wallows’a ilham vermiş pek çok müzisyen var.

Wallows’un yüksek enerjili parçalarını ilk kez bir albüm formuna taşırken de yanında John Congleton vardı. Albüm duyurusu, 2019 başlarında iddialı bir çıkış şarkısıyla birlikte geldi. Wallows’un, ilk olarak ev kayıtlarıyla adını duyuran, ardından electro-pop sahnesinin genç yeteneklerinden birine dönüşen Clairo ile yaptığı “Are You Bored Yet?” düeti, yoldaki albüme dair beklentileri yükseltti. Bitmek üzere olan bir ilişkiden bahseden şarkı, bir gençlik filminin soundtrack’i olabilecek naifliğe sahip. Şarkının kayıtları tamamlandıktan sonra hâlâ bir şeylerin eksik olduğunu hisseden solist Dylan Minnette, Clairo’nun stüdyodaki son günlerinde geldiğini ve vokal partisyonlarını yalnızca 15 dakikada kaydettiğini söylüyor. Şarkının taptaze Mura Masa remiksine de kulak vermeniz tavsiye edilir!

“Are You Bored Yet?”in birkaç hafta sonrasında, 22 Mart 2019 günü Wallows’un ilk uzunçaları Nothing Happens, Atlantic Records etiketiyle piyasaya çıktı. Grubun önceden yayımladığı hit şarkılarında olduğu gibi parlak bir ses evreni albüme hayat veriyor. Sözler genellikle melankolik olsa da… Yer yer tansiyonun yükseldiğini, kirli gitarların volümünün köklendiğini duymak da mümkün, rengârenk synthesizer dehlizlerinde süzüldüğünüzü hissetmek de. Kapsama alanı o kadar geniş ki, sanki albümün her şarkısı farklı türlerde müzisyenlerin albümlerinde belirebilecek nitelikte.

Şubat 2020’de Nothing Happens turnesinin ikinci ayağına start veren Wallows, bu turnede uğradıkları şehirlerdeki kâr amacı gütmeyen örgütlerle ortaklıklara imza attı. Bunlar arasında Project Lazarus ve LGBT Center of Raleigh gibi oluşumlar var. 2020 planlarına salgınla birlikte ara vermek durumunda kalan Wallows, nisan ayında senenin ilk yeni teklisini paylaştı. “OK” ismini taşıyan şarkı, “Yeniden ayağa kalkıp kendimizi iyi hissedebilecek miyiz?” sorusunu soruyor. Bu sorunun 2020 boyunca herkesin aklında canlandığına şüphe yok. Parçanın prodüktör ekibi bu sefer daha da iddialı. Congleton’la birlikte John Hill ve Sachi DiSerafino da dümende. Dillon Dowdell imzalı “OK” klibi sıkı 90’lar nostaljisi vaat ediyor. YouTube’da yaklaşık 6 milyon kez izlendiğini de belirtelim.

Mayısta Feeding America organizasyonuna destek sağlamak amacıyla The Beatles’ın “With A Little Help From My Friends”ini coverlayan Wallows, ağustos ayında “sanal turne”sine başladı. Los Angeles’ta konumlanan Roxy Theater’da kaydedilmiş 4 konserden oluşan sanal turnenin her performansına özel belirlenmiş şarkı listeleri mevcut. 6 Ağustos’taki ilk konserde grup ilk albüm Nothing Happens’ı baştan sona çaldı. 23 Ağustos’taki ikinci konserdeki şarkılar, grubun hayranlarının oylarıyla seçildi. Eylülde iki konser daha var: 13 Eylül’de Wallows üyelerinin hazırladığı setlist’i çalacaklar; 27 Eylül’deki son konserin içeriği ise şu anda bir sır olarak saklanıyor. Sanal Wallows deneyiminin biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.Yükleniyor...