Çizgi roman yayıncılığının seyrini etkileyecek ortaklık

DC Comics’in en geniş kataloğa sahip yazarlarından olan James Tynion IV, çizgi roman sektörünün içinden geçtiği değişime ışık tutan bir kararla gündemde. Batman’in onlarca farklı serüvenine, crossover maceralara ve Constantine, Wonder Woman, Batwoman gibi diğer DC karakterlerine de hayat veren Tynion, yayıneviyle sözleşmesini yenilemeyecek. Bunun yerine 2017’de faaliyetlerine başlayan ve içeriklerini belli aralıklarla takipçilerine bültenler göndererek yayımlayan dijital platform Substack için üretmeye devam edecek.

Anahtar: Fikri mülkiyet hakları

Kendi çalışmalarından ve gündeminden haberler paylaştığı The Empire of the Tiny Onion bülteninde konuya açıklık getiren yazar, kasımda yayımlanacak Batman #117 ve Nisan 2022’ye tarihlenen The Joker #14 ile uzun soluklu DC sayfasını kapatıyor. Yayınevinin “Batman’le istediğin şeyi yapabileceksin” mesajı veren 3 yıllık yeni sözleşme teklifini reddeden Tynion; Substack’in orijinal çizgi romanlar yaratmak üzere kapısını çalmasının ardından bir profesyonel çizgi roman yazarı olarak bugüne kadar aldığı en tatmin edici teklifle karşılaştığını söylüyor.

Tynion’ın kataloğunda DC’nin yanı sıra Marvel, BOOM!, Image gibi çizgi roman sektörünün büyük etiketleri de var. Substack’i kendisi için bu denli çekici kılan unsurların başında ise fikri mülkiyet hakları geliyor. Yani Tynion’ın bu platform için hazırlayacağı orijinal çizgi romanların hakları kendisi ve birlikte çalışacağı çizerlere ait olacak. Substack telif konusunda herhangi bir hak talep etmiyor.

DC’nin sözleşmeleri, yazarlara DC takvimiyle çakışmadığı sürece bağımsız işler yapmaları konusunda bir engel teşkil etmiyor. Fakat iki platformla aynı anda çalışmanın getireceği iş yükünü kaldırabilmenin gerçekçi olmadığı görüşünde Tynion. “Zihnimin tamamını kendi kurallarımla bir sürü gerçekten harika şey yaratmaya adayacağım. Bunları yapmak için herhangi bir yayıncının onayını beklememe gerek olmayacak” diyor.

Tiny Onion Studios’la tanışın

Geçtiğimiz yıl korku fanzini Razorblades’i yayımlamak için hayata geçirdiği Tiny Onion Studios, bundan sonraki süreçte James Tynion IV yayınlarının evi olacak. Çizgi romanları prömiyerini Substack’te yapacak fakat dilerse farklı dijital platformlarda ya da basılı formatlarda yeniden yayımlayabilecek. 

Bu ortaklığın ilk yayını eylül ayında paylaşılıyor. İsmi Blue Book ve UFO temalı bir anlatısı olduğu biliniyor. Tynion’ın hikâyesine sanatçılar Michael Avon Oeming ve Aditya Bidikar hayat veriyor. Sonrasında 2022 yazına kadar 4 yeni seri daha Substack’te yerini alacak. Bunlar arasında novella ve biyografi gibi farklı disiplinler olduğunu söylemiş yazar.

Substack’in çizgi roman âleminden ilk transferi Amazing Spider-Man yazarı Nick Spencer olmuştu. Fakat Spencer-Substack arasındaki sözleşmenin detayları bilinmiyor. James Tynion IV ile yapılan anlaşma, çizgi roman yayıncılığının seyrine kesinlikle etki gösterecektir. Streaming platformlarına akın eden yönetmenler gibi bu veya benzeri mecraları tercih eden çizgi romancıların sayısının artacağına şüphe yok.