Çocukluk anıları aracılığıyla bir aidiyeti paylaşmak: "Tell Me Your Story"

Paper Street Co.’dan 20 sanatçının çocukluk anılarının yer aldığı, tanıdık bir yerden okuyucuyu kendisiyle ve başkalarıyla bağ kurmaya çağıran “Tell Me Your Storyisimli yeni bir katılımcı sanat projesi ve sanatçı kitabı var.

İstanbul’dan Paper Street Co. ve Tel Aviv’den Gnat Micro Press’in vesilesiyle bir araya gelen 10 Türkiyeli 10 İsrailli sanatçı, eşleştirildikleri partnerleriyle çocukluk hatıralarını paylaştı ve her sanatçı partnerinin hikâyesini kendi özgün diliyle resmetti.

Sanatçılar arasında Ahu Akgün, Aya Talshir, Bora Aşık, Dror Cohen, Ecem Yüksel, Einav Vaisman, Gilad Seliktar, Gökçe İrten, Itzik Rennert, Jennifer İpekel, Keren Katz, Meltem Şahin, Mert Tugen, Michal Bonano, Roni Fahima, Sasha Zilberman, Selin Çınar, SENA, Shahar Kober ve Vardal Caniş’in yer aldığı kitap; ayrıştırılmış bir dünyada çocukluk anıları eşliğinde bir aidiyeti paylaşmanın, kişiler arasında anlatılması güç bir bağlılık yaratmanın imkânlarını arıyor. 

Tasarımının Ayşe Zeynep Özbay’a, editöryel düzenlemesinin Alican Kutlay’a ve proje kurgusunun Ayşe Zeynep Özbay, Elazar Zinvel, İpek Özbay ve Keren Katz’a emanet edildiği proje Etgar Keret’in kaleme aldığı; İbranice, Türkçe ve İngilizce olmak üzere üç farklı dilde okunabilen bir hikâye ile başlıyor. 

Kitabın çocukluk anıları üzerinden vesile olmak istediği karşılaşmalardan şöyle bahsediliyor:  “Bu kitapta iki sanatçı arasında oluşan benzersiz diyaloğa çocukluk anılarının büyüsüyle tanıklık ediliyor. Çok renkli ve duygu dolu çizim ve hikayelerin yer aldığı bu katılımcı sanatçı kitabı, tanıdık bir yerden okuyucuyu kendisiyle ve başkalarıyla bağ kurmaya davet ediyor. Farklı yaş, dil, coğrafya ve mesafelere rağmen hikayelerin benzerliği ile kültürlerarası bir yolculuğa çıkarıyor. Hafızanın hassasiyeti ve zamanın merhametine tabi bir ‘hatıra’ olmanın ötesinde, benliğimizin önemli bir parçası olan çocukluk anıları beklenmedik karşılaşmalar yaratıyor ve okuyucunun merakını harekete geçiriyor.”

Tell Me Your Story  kitabı, Paper Street Co.’nun internet sitesi üzerinden satın alınabilir.

Michal Bonano
Selin Çınar
Itzik Rennart
Einav Vaisman

Yazı: Yağmur Ruken