Converge ve konukları, “daha görkemli bir müzik” için güçlerini birleştirdi

Kariyerinde 30 yılı geride bırakan Massachusetts çıkışlı metalcore grubu Converge; gotik unsurlarla neo-folku kesiştiren Chelsea Wolfe, multi-enstrümantalist Ben Chisholm ve Mutoid Man vokalisti Stephen Brodsky ile ortaklaşarak bir albüm kaydetti. Grubun 10. stüdyo albümü olan Bloodmoon I’dan ilk tekli de yayında.

2016 yılında Roadburn Festivali’nde özel bir set için bir araya gelen bu kadro, 5 yıl sonra bu albüm için toplandı. Emily Birds’ün yönettiği kasvetli ve ürkütücü bir atmosfer sunan 8 dakikalık destansı bir kliple paylaşılan “Blood Moon” teklisi Converge, Wolfe, Chisholm ve Brodsky’nin ortaklığından ilk tadımlık. 

Videoda Wolfe yanan parmakları ve ürkütücü siyah cüppesiyle ormanda gizemli bir şekilde dolanırken, Converge üyeleri yıkık dökük bir binada performans sergiliyor. Klibe buradan göz atabilirsiniz. 

Yeni topraklara çıkılan keşif

Converge vokalisti Jacob Bannon bu iş birliğyle “tipik dört parçalı Converge müziğinden daha görkemli bir şey” yapmak istediklerinden bahsediyor: “Dinamiklerimiz bu kayıtta tüm farklı yönleri zorluyor ve çekiyor. Bunun yaratıcı anlamda ödüllendirici olduğunu düşünüyorum.” 

Aslen 1997-1998 aralığında Converge’le birlikte çalan Brodsky, albümün doğal yollarla bir araya geldiğini ve her üyenin projeye kendi özgün bakış açısını kattığını belirtiyor.  Chelsea Wolfe ise bu projenin yeni vokal tarzıyla yeni topraklar keşfetmesine olanak verdiği görüşünde: “Bu albüm vokallerimi yeni yollarla genişletti. Normalde söylediğimden o kadar farklı ki şarkı söylerken kendimi savunmasız hissettim.” 

Bloodmoon I, 19 Kasım’da Epitaph aracılığıyla yayımlanacak ve 2017’deki The Dusk in Us’tan bu yana ilk yeni Converge uzunçaları olacak. Şarkı listesi aşağıda:

1. ‘Blood Moon’ 
2. ‘Viscera Of Men’ 
3. ‘Coil’ 
4. ‘Flower Moon’ 
5. ‘Tongues Playing Dead’ 
6. ‘Lord Of Liars’ 
7. ‘Failure Forever’ 
8. ‘Scorpion’s Sting’ 
9. ‘Daimon’ 
10. ‘Crimson Stone’ 
11. ‘Blood Dawn’ 

Yazı: Seda Karakaş