Çöp atmadan önce düşünün: “Wastopia”

Londra’daki Royal College of Art’ta animasyon eğitimi alan Çinli sanatçı Qianhui Yu, insanların aralıksız olarak bir şeyler yiyerek insanlarla konuştuğu internet fenomeni video serisi Mukbang sayesinde yemek atıklarının çevreye verdiği zararlar üzerine düşünmeye başlamış. Yaptığı araştırmalardan aldığı ilhamla ortaya mezuniyet projesi olan kısa animasyon Wastopia çıkmış.

Advertisement

Yemek atıklarının sürreel bir evrene gittiği alternatif bir gerçeklikte geçiyor Wastopia. Tanıdık özelliklere sahip canlı karakterlerin, plastik ve teneke çöplerle donatılmış yaşantısından kesitler görüyoruz. Atıkların doğru şekilde imha edilmesi ve insanlığın gezegeni yok etmesinin önüne geçilmesi konusunda bilinç artırmak niyetinde. Çevre kirliliği gibi aciliyet taşıyan bir konu hakkında, parıldayan ve göze hoş gelen karakterlerle bir anlatı yaratarak mesajını veriyor sanatçı. Wastopia, izleyiciye “Ya yemek atıkları ve çöplerin de duyguları varsa?” diye soruyor ve çöp atmadan önce düşünmeye davet ediyor.

Wastopia başlığındaki konseptini çizgi roman, Instagram filtreleri ve albüm kapağı gibi formatlara taşıyan sanatçının, bu çalışmalarına da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.