Corona sebebiyle iptal edilen Eurovision’u “İzlanda kazansın” kampanyası

Bu sene mayıs ayında Rotterdam’da düzenlenecek 2020 Eurovision Şarkı Yarışması’nın corona salgını nedeniyle iptal edileceği veya dijital platformlarda yapılacağı konuşuluyordu. 18 Mart’ta yarışmanın organizatörleri tarafından yapılan resmî açıklamayla yarışmanın iptal edildiği açıklandı. Yarışmanın seyirciler olmadan uzak stüdyo mantığıyla çekilebileceği ihtimalleri konuşulsa da bu iptal kararı aslında, dijital platformlarda gösterilmesinin de iptali anlamına geliyor. 

Avrupa Yayın Birliği (EBU) de yaptığı açıklamada, yarışmayı iptal etmemek için her seçeneği araştırdıklarını fakat Avrupa’da hâkim olan belirsizlik ve endişe ortamının ülkeleri ciddi tedbirler almaya yönelttiği için bu seneki yarışmayı tamamen iptal ettiklerini belirtti. Bu iptal kararı, 64 yıldır aralıksız düzenlenen yarışma tarihinde bir ilk anlamına geliyor. Dijital platformlarda gösterme ihtimaline de değinen EBU, Eurovision’ı seyirci ve sanatçı etkileşiminin yaşandığı, “eşitlikçi” bir platform olarak nitelendirdikten sonra uzaktan ve seyircisiz izleme seçeneğini yarışmanın değerlerine ve geleneğine aykırı bulduklarını, bu nedenle bu seçeneği tamamen elediklerini açıkladı. 

Katılacak 41 ülkenin şarkıları belirlenmiş ve her şey hazır görünüyorken gelen bu iptal kararı, “Seneye aynı ülkeler mi katılacak ve yine Rotterdam’da mı olacak?” gibi soruları akla getirse de EBU, bu konuda kesin bir açıklama yapmadı. Tamamı tükenen biletlerin gelecek yıla kadar geçerli olup olmaması veya geri ödeme yapılıp yapılmaması konusunda da henüz bir karar alınmış değil. Tüm bu soruları şu an için yanıtsız bırakan EBU, “Bu sıra dışı ve zor günlerde sizlerden sabır göstermenizi rica ediyoruz. Gelecek günlerde yeni kararlarla ilgili açıklama yapacağız” demekle yetindi.

Ama gerçek şu ki, organizasyonun kuralları gereği katılan bir şarkı ertesi yıl bir daha katılamaz. Hal böyleyken, İzlanda’nın şarkısı “Thing About Things”in birinci seçilmesi için change.org’ta kampanya başlatıldı. Önümüzdeki sene için nasıl bir karar alınacağı bilinmediği için şarkıyı riske atmak istemeyen fanların başında Stuart Newman geliyor. Belgravia Group ve Viridity Brands’in kurucusu Newman, başlattıkları bu kampanyanın,  içinde bulunduğumuz kaotik durumun yarattığı endişe ve korku yerine neşe ve gülümsetmeyi hatırlatması açısından önemli bir girişim olduğunu söylüyor. “Her geçen gün dünyamızda neşe daha da azalıyor” diyen Newman’a özellikle Twitter üzerinden destekler artmakta. 

İzlandalı grup Daði og Gagnamagnið ‘in şarkısı “Thing About Things”in birinci olması için toplanılan imzalar 12 saatten az sürede 1000’i buldu. Grup Twitter’daki hesaplarından yaptıkları paylaşımla bu kampanyanın çok umut verici olduğunu söyledi ve imza atan tüm destekçilerine teşekkür etti.

https://twitter.com/dadimakesmusic?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1240283810358538242&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.pinknews.co.uk%2F2020%2F03%2F18%2Feurovision-song-contest-iceland-petition-winners-dadi-og-gagnamagnid%2F

Yazı: Işıl Saykan