Corona virüsü tehlikesi sebebiyle gerçekleşen iptallerin arasına 25. Bond filmi “No Time To Die” da eklendi

İlk olarak 13 Mart-22 Mart’ta Austin’de yapılması planlanan South by SouthWest (SXSW) Film Festivali’nden Twitter ve Facebook gibi sosyal medya devlerinin corona virüsü tehlikesi sebebiyle ayrıldıkları bilgisi gelmişti. Ardından Amazon, Netflix, Apple gibi markalar da yaptıkları açıklamada festivale katılmayacaklarını duyurdular. Son olarak MGM/EON/Universal Studios, 25. James Bond filmi No Time To Die’ın gösterim tarihini nisandan kasım ayına ertelediklerini açıkladı.

Daniel Craig’li son Bond filmi olacağı duyurulan filmin ertelenme sebebi, özellikle İtalya, Çin, Japonya, Güney Kore ve Tayland gibi sektör için önemli Avrupa ve Asya pazarlarını kıran corona virüs salgını. Ertelemenin, şirketin medya ve P&R harcamalarında değişikliğe sebep olacağını düşünenler Universal’ı ciddi bir finansal sorumluluğun beklediğini ifade ediyorlar.

Bond filminin gösterim tarihinin açıklanmasından sonra gözler Marvel ve Universal’ın diğer filmi F9’a çevrildi. Black Widow’un vizyon tarihini 1 Mayıs olarak açıklayan Marvel ve F9’ı 22 Mayıs’ta vizyona sokmayı düşünen Universal’ın ne karar alacağı merakla bekleniyor.

Öte yandan bu salgından etkilenip planlarını erteleyen veya iptal edenler yalnızca şirketler değil. 5 Mart’ta New York’ta Fransız Sineması’nın konuşulacağı Randez-vous with French Cinema etkinliğine, ünlü oyuncular Juliette Binoche, Chiara Mastroianni ve Bruno Dumont salgın sebebiyle katılmama kararı aldıklarını açıkladı. Binoche’un Ethan Hawke ile Lincoln Center’da birlikte rol aldıkları The Truth üzerine söyleşiye katılması planlanıyordu. Etkinliği iptal etmediklerini duyuran yetkililer, söyleşi ve soru-cevap bölümlerinin Skype üzerinden gerçekleşeceğini duyurdular.

Yazı: Işıl Saykan