Bir Corto Maltese dizisi, üstelik Frank Miller’dan

Serüvenleri Türkiye’de ilk kez 1970’lerde Milliyet Çocuk ve Doğan Kardeş dergilerinde yayımlanan maceracı denizci Corto Maltese çizgi romanları bir diziye uyarlanıyor. StudioCanal yapımı olacak dizinin yaratıcısı, çizgi roman âleminin yaşayan efsanesi Frank Miller.

Daredevil: Born Again, The Dark Knight Returns, Batman: Year One, Sin City ve 300 gibi çizgi romanların ardındaki isim olan Frank Miller, Sin City filmlerinin yönetmenliğini Robert Rodriguez’le birlikte üstlenmişti. 

İtalyan çizer Hugo Pratt’in 1967’de yarattığı Corto Maltese karakteri, 1887’de Malta’da doğmuş bir denizci. 20. yüzyılın ilk yarısında geçen hikâyeleri tarihi serüvenlerden okült anlatılara uzanmakta. Kendisini okyanusları aştığı serüvenlerinde pek çok ülkeden tarihi figürlerle birlikte ya da karşı karşıya gördük bugüne kadar: Jack London, Ernest Hemingway, Herman Hesse, Butch Cassidy, John Reed, hatta Enver Paşa gibi…

Deadline’ın haberine göre, şimdiden büyük heyecan yaratan Corto Maltese dizisi, her biri birer saat sürecek altı bölümden oluşacak. Dizinin görsel efekt departmanı da Star Wars ve Jurassic Park gibi serilerde çalışmış Phil Tippett’e teslim edilmiş. Tippett’le söyleşimizi, Bant Mag. No:78’de yer alan Lucasfilm’in imkânsızı mümkün kılan sihirbazları dosyasında okuyabilirsiniz.

Frank Miller, Corto Maltese ile gençlik yıllarında New York’taki meşhur çizgi roman dükkânı Forbidden Planet’ta kitapları karıştırırken tanışmış. Sonraki yıllarda Roma’da karşısına çıkan bir kitap ve kapağı sayesinde büyüsüne kapılmış. Şöyle devam ediyor: “Sihir ve romantik maceralarla doluydu, beni ânında sürükledi. Maltese tanrılarla konuşabilen, hovarda biri. Bana çizgi romanların dil bariyerini yok etme gücünü ispatlamıştı. O günden beri bir Corto Maltese fanıyım. Bu dizi, kahramanımızın serüvenini en klasik hâliyle anlatacak.”

Söz konusu dizinin, Frank Miller için bir tutku projesi olduğuna şüphe yok. Kendi işlerindeki film noir tadındaki karanlığı Corto Maltese evrenine nasıl sızdıracağı da bir merak konusu elbette. Oyuncu kadrosu, çekim ve yayın takvimine dair detaylar için takipte kalın.