Cruella de Vil’in beyaz perde macerası hız kesmeden devam ediyor

101 Dalmatians’ın ikonik kötüsü Cruella de Vil’in orijin hikâyesini Craig Gillespie (I, Tonya) rejisiyle beyaz perdeye getiren Cruella, geçtiğimiz hafta hem çeşitli ülkelerde vizyon şansı buldu hem de Disney+’da ücretli olarak erişime açıldı. Fena olmayan eleştirilerle karşılanan, özellikle 1970’lerin punk rock estetiğini yansıtma biçimiyle övgüler toplayan yapım; dünya çapında 48,5 milyon dolar hasılat yakaladı. Pandeminin gişe üzerindeki etkileri göz önüne alındığında, Cruella’nın yakaladığı rakamlarla Disney yöneticilerinin yüzünü güldürdüğünü söylemek mümkün.


Film henüz seyirci karşısına çıkmadan önce çeşitli demeçler veren Gillespie, öyküyü devam ettirmek konusunda oldukça istekli olduğunu sık sık belirtmekteydi. Hatta canlı aksiyon 101 Dalmatians’da (1996) Cruella de Vil’e hayat veren Glenn Close bile, aynı karakteri -flashback sahneler yardımıyla- Emma Stone ile birlikte canlandıracağı bir proje için açık kapı bırakmıştı. The Hollywood Reporter’ın haberine göre, Cruella de Vil’in beyaz perde macerası hız kesmeden devam ediyor.

Kaynaklar Disney’in yeni bir Cruella filmi için kolları sıvadığını ve yönetmen Craig Gillespie ile senarist Tony McNamara’yla (The Favourite) tekrar çalışmaya hazırlandığını belirtiyor. Elbette başrolde yer alan Emma Stone’suz bir devam filmi pek olası değil.

Bir yandan bu girişim, Disney’in klasikleşmiş karakterlerini canlı aksiyon yapımlarla hayata döndürme furyasını, daha uzun yıllar devam ettireceğinin habercisi niteliğinde. Tim Burton yönetmenliğindeki Alice in Wonderland (2010) ile başlayan furya Maleficent (2014), Cinderella (2015), Beauty and the Beast (2017), Aladdin (2019) ve The Lion King (2019) ile devam etmişti. Ufukta Pinocchio, The Little Mermaid ve Peter Pan’in canlı aksiyon uyarlamaları var.

Cruella’ya dair

Emma Stone’un yanı sıra Emma Thompson, Mark Strong, Paul Walter Hauser, Emily Beecham, Joel Fry ve Kirby Howell-Baptiste’in önemli rollerde karşımıza çıktığı yapımda; hademe olarak çalışan karakterimizin moda dünyasındaki hayallerini gerçekleştirme çabaları odakta.

Filmin çekimleri 2019’da başlamış fakat bir Spice Girls konserinde arkadaşının omzundan düşen Emma Stone’un sakatlığıyla prodüksiyon süreci ertelenmişti. 2020’de de COVID-19 pandemisinden nasibini alan projenin vizyon tarihi planlanandan 6 ay kadar ileri çekildi.

Cruella’da Baroness von Hellman rolüyle izleyeceğimiz Emma Thompson, yapımcıların bu hayali moda devi için oluşturdukları aday listesinde üst sıralarda yer alsa da başka dişli opsiyonları geride bırakmış. Thompson, aralarında Nicole Kidman, Julianne Moore ve Charlize Theron’un yer aldığı bir grup oyuncu arasından sıyrılıp rolü kapmış.