Daisy Ridley, Miramax’ın Agatha Christie dizisinde başrolde

Star Wars filmlerinde canlandırdığı Rey karakteriyle ünlenen Daisy Ridley, hazırlıkları Aralık 2021’den bu yana süren Agatha Christie dizisi The Christie Affair’in oyuncu kadrosuna katıldı. 

Yazarın gerçek hayattaki kayboluşunu konu eden The Christie Affair romanını, roman daha yayımlanmadan bir dizi projesine dönüştürmüştü Miramax. Şubat 2022’de raflarda yerini alan ve Nina de Gramont’un kaleme aldığı kitap, 1926’da geçiyor ve Agatha Christie’nin bir anda kayıplara karışmasını takip eden 11 günlük olaylar zincirini merkeze alıyor. 

Tüm bunlar, yazarın partneri Archie Christie’nin gerçek hayattaki metresi Nancy Neale’nin, kurgu bir versiyonundan aktarılacak. Agatha Christie’nin kayboluşu, Archie Christie – Nancy Neale ilişkisinin ortaya çıkmasının hemen sonrasına denk geliyor. Testament of Youth, Love, Rosie ve Calender Girls romanlarını ekran formatına taşıyan Juliette Towhidi, senaryo uyarlaması için kolları sıvamış. 

Yönetmen koltuğunda kimlerin yer alacağı ve Daisy Ridley dışında oyuncu kadrosunda hangi isimleri göreceğimiz ise şimdilik gizemini korumakta. Deadline’ın haberine göre Daisy Ridley, dizide Nancy Neale karakterini canlandıracak ve yapımcılardan biri olacak. Agatha Christie’yi kimin oynayacağı da merak konusu.

Miramax’ın televizyon departmanının başkanı Marc Helwig, Daisy Ridley ile hem dizinin yıldızı hem de yapımcı ortakları olarak çalışmaktan duydukları heyecanı dile getirdiği açıklamasında şunları söylemiş: “Daisy günümüzün en büyüleyici ve yetenekli oyuncularından biri. Nina de Gramont’un baş döndürücü Nan O’Dea’sına hayat vereceği için sabırsızlanıyoruz.”

Tarih tekrar eder, gizemin cazibesi bozulmaz

The Christie Affair, Agatha Christie’ye hikâyenin yazarı değil, karakteri olarak rastladığımız ilk proje değil. Tabii ki, uluslararası bir sansasyona neden olan bu 11 günlük kayboluş da ilk defa bir senaryoya dönüşmüyor. 2004 yılında Richard Curson Smith, yazıp yönettiği Agatha Christie: A Life in Pictures adlı televizyon filminde aynı olayın izini sürmüştü. İyice eskiye gittiğimizde, Michael Apted’in 1979 yapımı, Vanessa Redgrave ve Dustin Hoffman’lı Agatha filmini hatırlayabiliriz.