Damien Chazelle’in “Babylon”u ile 1920’ler Hollywood’undayız

Whiplash ile yaptığı güçlü başlangıcın ardından, La La Land ile En İyi Yönetmen Oscar’ına uzanmış en genç kişi ünvanını elde eden Damien Chazelle’in proje aşamasındaki son incisi Babylon’da adeta oyuncu sağanağı yaşanmakta.

Projede Margot Robbie, Brad Pitt, Diego Calva, Jovan Adepo ve Li Jun Li’nin yer alacağı bir süre önce duyurulmuştu. Başlangıçta Emma Stone’un canlandırması planlanan rolün, birtakım uyuşmazlıklar nedeniyle Margot Robbie’ye paslandığını; dolayısıyla Pitt ve Robbie ikilisinin, Tarantino’nun Once Upon a Time… in Hollywood’undan sonra yeniden bir Hollywood dönem filminde buluşacağını biliyorduk. 

Katherine Waterston, Flea, Samara Weaving ve dahası…

Sesli çekime geçen film endüstrisinin, sessiz filmlere vedasını hikâye edinecek Babylon, anlatısını 1920’lerin Hollywood’unda şekillendirecek. İçeriği oldukça gizli tutulan yapımın, ödül sezonunda fırtınalar estireceğine şüphe yok. 2022 Noel Günü’nde sınırlı gösterimlerin düzenlenmesi, 6 Ocak 2023’te ise vizyona girmesi planlanıyor.

Heyecan verici birçok ismin daha katıldığının açıklanmasıyla, kadro son günlerde iyiden iyiye genişledi. Hem gişe rekortmeni hem de bağımsız yapımlarda izleme şansı bulduğumuz; Inherent Vice, Fantastic Beasts and Where to Find Them, Alien: Covenant’dan gibi yapımlarla sağlam bir kariyer inşa eden Katherine Waterston onlardan biri. 

The Handmaid’s Tale izleyenlerin yakından tanıdığı Max Minghella, Hugo Weaving’in yeğeni olarak da tanıdığımız Samara Weaving, Red Hot Chili Peppers’ın 6 Grammy sahibi basçısı -ve köklü bir oyunculuk geçmişi de bulunan- Flea, Inception ve Chazelle’in First Man’inden anımsanabilecek Lukas Haas projede yer alacağı kesinleşen son isimlerden.

Kalabalık ekibin diğer parçaları ise yakında Apple TV+’da prömiyer yapacak Physical’da Rose Byrne ile birlikte yer alacak komedyen Rory Scovel, Runaway Train ile bir Oscar adaylığı da bulunan Eric Roberts, karakter oyuncusu olarak sayısız yapımda yer alan P.J. Byrne ve yönetmenle La La Land’de de çalışmış Damon Gupton.

Yazı: İlayda Güler