Damon Albarn 47 yılı geride bırakırken: KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ?

Damon Albarn’ın müzikal yaratıcılığını ve gerçekten normalin üzerinde çalışan zekasını müziğine yansıtma biçimlerine yıllardır şahit olduk. Bugün itibariyle 47 yılı geride bırakan müzik dehası Daman Albarn, geçtiğimiz 30 yıla yakın zamanda kimlerle, hangi projelerde bulundu, neler yaptı, şöyle bir bakalım dedik.

Bildikleriniz ve belki de bilmediklerinizle Damon Albarn’la yeniden tanışın.

Blur

90’larda İngiliz müziğine yön veren muhteşem grup Blur, 1988’de Damon, Graham, Alex ve Dave’in biraraya gelmesi ile kurulmuştu. Bu sene sekizinci albümlerine imza atacak olan grubun, olaylarla dolu kariyerleri her zaman gündemde olmuştu. Damon Albarn’ın en duygusal projelerinin başında tartışmasız Blur gelir.

Gorillaz

Jamie Hewlett ile Graham Coxon vasıtasıyla biraraya gelen Damon Albarn’ın kariyerinde en çok ses getiren projelerinden biri de Gorillaz oldu. Hewlett’in çizimleri ile hayat bulan grubun, 3D konser turu müzik dünyasının en çok konuşulan işlerinden olmuştu. Gorillaz, 2000’lerin başında yayınladıkları albümleri ile yaklaşık 10 yıl boyunca müzik dünyasında ilgiyle takip edlien projelerden oldu. Damon Albarn, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklama ile 2016’da yeni bir Gorilllaz albümünün müjdesini de vermişti.

Monkey: Journey to the West

Chen Shi-Zheng’in, 16.yüzyılda yazılan Journey to the West romanını operaya uyarlama fikryie yola çıktığında, müzikler konusunda henüz bir karar varmamıştı. Uluslararası Manchester Film Festivali direktörü vasıtasıyla, Shi-Zheng ile biraraya gelen Damon Albarn ve Gorillaz’daki takım arkadaşı Jamie Hewlett, bu çok özel opera için çalışmayı çok istiyor ve projeye dahil oluyorlardı. Hewlett’in çizimleri ve Albarn’ın müziği ile etkileyici bir performansa dönüşen opera, İngiltere’de de sahnelenmişti.

The Good, The Bad & The Queen

Damon Albarn’ın belki de en cool projelerinden biriydi The Good, The Bad & The Queen. Grubun tek albümünün prodüktörlüğünü Danger Mouse yaparken, yetenekli davulcu Tony Allen, The Clash basçısı Paul Simonon ve Albarn’ın eski dostu gitarist Simon Tong grupta yer alıyordu. Bu enfes ekibin 2007’de İstanbul’da bir konseri bile olmuştu. Grup daha sonra çalışmalarına devam etmese de ortaya çıkan albüm her zaman dinlenesi kayıtlar arasında yerini almıştı.

Mali Music

Albarn’ın çocukluğundan bu yana Afrika’ya olan ilgisi, elbette müziğine de yansımıştı. Afrika kökenli sanatçılarla giriştiği projelerin sonucu ortaya çıkan Mali Music, 2002’de Albarn’ın gerçekten müzikal anlamda zenginliğini ve yeteneğini ortaya koyan projelerden biri olmuştu. Mali Music’te Albarn, Afel Bocoum, Toumani Diabate ve Ko Kan Ko Sata gibi müzisyenlerle çalışmıştı.

Dr.Dee

Sahne sanatları ile ilgili çalışmalar için hiçbir zaman “hayır” diyemeyen Damon Albarn, 2011’de Dr.Dee: An English Opera için kolları sıvamıştı. Opera için yaptığı çalışmalar ile solo kariyeri için de sinyalleri veren Albarn, yine muhteşem bir iş ortaya çıkarmıştı.

Rocket Juice & The Moon

Tony Allen’ın kusursuz davulları ve RHCP’dan Flea’nın muhteşem basları ile Damon Albarn’ın vokali, bu kez Rocket Juice & The Moon için biraraya gelmişti. Yayınladıkları albümdeki şarkılarda zaman zaman deneysel bir sound yakalasalarda, geneli itibariyle müzikal anlamda etkileyici bir sonuç elde etmişlerdi. 2012’de birkaç konser de veren ekip, daha sonralarda biraraya gelmedi.

African Express

İngiltere’den trene doluşan kaba tabirle “bir yığın” müzisyen düşünün. Damon Albarn’ın öncülüğünde birçok Afrikalı müzisyen, Birleşik Krallık sınırlarındaki çeşitli noktalarda konserler vermiş ve bu turun gelirleri yine çeşitli yerlere bağış olarak gitmişti. African Express, Albarn’ın en keyif aldığı projelerden biri olmuştur.

Bobby Womack

Damon Albarn’ın belki de en duygusal işbirliklerinden biri de Bobby Womack’le oldu. Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Womack’in son albümü The Bravest Man In Universe’te birlikte çalışan Damon Albarn, ünlü şarkıcının etkileyici vokallerine yön verdiği müziğiyle dinleyenleri etkilemeyi başarmıştı. Aralarındaki sıkı dostluğu sonuna kadar sürdüren ikilinin, birlikte ortaya koydukları albümü mutlaka dinleyin.

Damon Albarn (Solo)

2012 Olimpiyat Kapanışı’ndaki sözde “son konseri”nin ardından 2013 yılını turne ile geçiren Blur, yoğun temposuna bir süre ara vermişti. Verdikleri arada boş durmayan Damon Albarn, solo projesini duyurmuş ve heyecanlı bekleyişi başlatmıştı. Everday Robots albümünü yayınlanması ile gerçekten bir müzik dahisi olduğunu kanıtlamış ve hafızalarda kalacak bir albümü müzikseverlerle paylaşmıştı.