Damselfrau’nun hayaller rehberliğinde ortaya çıkardığı büyüleyici maskeler

Londra’da yaşayan Norveçli maske sanatçısı Magnhild Kennedy ile tanışın. Sanatçı isim olarak, “genç ve evlenmiş kadın” manasına gelen Damselfrau’yu kullanıyor. Onun için bu ismin anlamı, kendi başına bir şeyler üretmek ve kendiyle evlenmek gibi.

Maske takmanın bir çeşit süper güç olduğunu düşünen sanatçı; maskelerle hem kendin hem de olmadığın biri gibi gözükülebileceğini söylüyor. Çünkü maskeler mahremiyet yaratıyor, dönüştürebiliyor ve güçlü ifadelere sahipler.

Damselfrau, insanların evlerinden fazlasıyla ilham alıyor. Etraftaki objelerin nasıl seçildiği ve o objelerle kurulan iletişimden etkileniyor. Aynı zamanda o objelerin, yaşama şeklini ve hayatı şekillendirmekte nasıl bir etkisi olduğunu gözlemliyor. Biriktirdikleri arasında Norveçli yazar Camilla Collett tarafından 19. yüzyılda kullanılmış ince danteller ya da 200 yıllık Japon geyşa saç parçaları gibi özel materyallerin yanı sıra sokakta bulduğu günlük eşyalar var. Bu birikimin yanında bir de kendi ürettiği malzemeleri kullanarak maskeler yapıyor.

Otodidakt biri olduğunu belirten Damselfrau, işini yaparken teknik sorunları çözmekten büyük zevk alıyor. Bir problemi yarı doğaçlama bir şekilde çözmeyi, bilinen bir malzeme veya teknikle geleneksel bir şekilde çözmekten daha tatmin edici buluyor. Maskeyi yapmaya başlamadan önce bir ön çizim ya da plan yapmıyor. Kafasında asla bir konsept olmadığını, sadece sabah kalkıp çalışma alanındaki kutuları karıştığını ve o gün ne iyi geliyorsa onları mankenin kafasına iğnelediğini söylüyor. Ortaya çıkan hayaller ve malzemeler kararlarına rehberlik ediyor ve maskelerin ortaya çıkmasına yardımcı oluyor. Materyallerin koyduğu limit tarafından yönlendirilmek onu rahat ettiriyor ve olabildiğince az bilinçli seçim yapmaya çalışarak bu süreci bir meditasyona dönüştürüyor. Bu süreci biraz da çocukluğunda oturup bir şeylerle uğraşmaya benzetiyor.

Instagram hesabını, maskelerin kendilerini buldukları ve kendi başlarına iletişim kurmaya başladıkları bir yer olarak görüyor Damselfrau. Bu büyüleyici tasarımları buraya tıklayarak görmek mümkün.

Yazı: İrem Gözü

Yükleniyor...