Danielle Taphanel ile 3 soruda düşsel işlerinin ardındakiler

Danielle Taphanel, Los Angeles’da yaşayan Filipin asıllı non-binary bir sanatçı. İşleri, çeşitli diasporaların kültürü ve varoluşa dair geleneksel anlatılardan ilhamla düşsel ve sürreel bir estetik barındırıyor. Yeşil tonlarının ön plana çıktığı illüstrasyonları, kültürel olduğu kadar fantastik çağrışımlar da yaptırmakta. 

Detaylarının içinde uzun uzun kaybolmak için defalarca kendine baktıran işlerinin ardındakilere dair 3 soruluk anketimizi yanıtladı Danielle Taphanel.

Bakunawa
İşlerinde dokunmayı sevdiğin üç duygu ya da fikir

Engelli ve beyaz olmayan bir sanatçı olarak işlerime, belli duyguları göz önünde bulundurarak yaklaşıyorum: Şefkat, iletişim ve şifa. Sömürge öncesi Güneydoğu Asya kültürlerinden çeşitli unsurların yanı sıra doğanın dinlendirici ve koruyucu yönlerini, ruhsal aşinalık ve ataların rehberliği ile birleştiren bir sembolojiyi dahil ediyorum. 

İnsanların senin ve/veya işlerin hakkında bilmesini istediğin bir şey?

Hayatımın yarısında, hatta yetişkinlik hayatımın çoğunda eve hapistim. Dolayısıyla işim, kronik fiziksel ve zihinsel hastalığı olan insanlara hükmedebilen o teslimiyet ve korkunun ötesine geçmek. Sanatım, varlıklarındaki erdem sayesinde rahatlayabileceğimiz ve güçlenebileceğimiz türden dünyalar yaratmakla ilgili. Bunlar kurmaca dünyalardan ziyade, yeni bir tür kişisel mitolojinin oluşumu.

“İlham” mutlak gerekli mi, yoksa bir söylenti mi?

Ben ilhamın, kolektif benliğimizi oluşturan çeşitli mirasları ve kültürleri kanalize etmenin bir aracı olduğunu düşünüyorum. Bazı sanatçılar, özellikle Güneydoğu Asya ve Latin LGBTİ+ topluluklarındaki meslektaşlarım, birbirimizle sürekli sanat üzerinden konuştuğumuz bir ortam yaratıyorlar. Bu, sadece çeşitli kimliklerimizle duygusal tınısı olan şeyleri paylaşmak için değil. Seslerimizi yönlendirelim ki sınırların dışında ilham uyandırsın ve sanatın neden bu denli derinden ve doğrudan öz ile konuştuğunun merkezine ulaşsın. 

Frog Women
Little Town
Ancestors
Sacred Objects
Year of the Cow

Danielle Taphanel’i ve üretimlerini Instagram ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. İşlerinin büyük kısmını derlediği web sitesine de ara sıra göz atmanız tavsiye.

Çeviri: Cansu Çubukçu