Danny Boyle’dan Steve Jones dizisi: “Pistol”

Trainspotting, Slumdog Millionaire ve 28 Days Later gibi filmlerin yönetmeni Danny Boyle, The Beatles şarkılarını merkezine alan son filmi Yesterday’in ardından yine bir müzik hikâyesini odağına yerleştiriyor. Bu kez Sex Pistols gitaristi Steve Jones’u anlatacak altı bölümlük bir dizi için kolları sıvayan Boyle, senaryoyu da nokta atışı isimlere teslim etmiş.

Pistol ismini taşıyacak FX dizisi, Moulin Rouge! senaristi Craig Pearce ve 24 Hour Party People senaristi Frank Cottrell Boyce ortaklığıyla yaratılmış. Britanya’daki punk devriminin mimarı olarak gösterilen Jones’u canlandıracak oyuncu da Babyteeth’le tanınan Toby Wallace. Kendisine eşlik edecek isimler arasında bir başka punk ikonu Jordan’ı canlandıracak Maisie Williams, Sid Vicious’a hayat verecek Louis Partridge ve John Lydon rolüyle izleyeceğimiz Anson Boon var.

Steve Jones da yapımcılar arasında yer alıyor. Nitekim dizinin çıkış noktası da Jones’un kaleme aldığı Lonely Boy: Tales from a Sex Pistol kitabı. Danny Boyle diziyle ilgili yaptığı açıklamada Steve Jones’u bir kahraman olarak tanımlıyor ve Sex Pistols’ın ülkesi için önemini şu sözlerle özetliyor: “The Crown ve Downton Abbey dünyasına kankalarınızla daldığınızı ve hep bir ağızdan şarkılarınızı söyleyip onların temsil ettiği şeylere olan öfkenizi dillendirdiğinizi hayal edin. İşte İngiliz toplumunun yaşantısını ve kültürünü sonsuza dek değiştiren an bu.” 

Steve Jones’un 3 dizi performansı

Californication

Müzikal kariyerinin yanı sıra 70’lerden bu yana irili ufaklı rollerle televizyon ve sinema yapımlarında roller alan Steve Jones’un rol aldığı dizilerden üçünü hatırlayalım.

Roseanne (1992)

Ünlü Amerikan sit-com’una konuk olan Jones, 5. sezonun “Stand on Your Man” bölümünde “Weirdo” lakaplı bir karakteri canlandırmıştı. Yıllar sonra verdiği bir röportajda dizinin seyirci önünde canlı çekildiğini hatırlatan müzisyen, bu deneyimi “sinir bozucu” olarak tanımladı.

Portlandia (2012)

Fred Armisen ve Carrie Brownstein’ın birçok müzisyeni konuk ettiği komedisi Portlandia’nın ikinci sezonunun sürreel final bölümünde cameo yapan Jones, Brunch Village’ın fedaisi Hammersmith rolüne punk rock sosu katmıştı. Aynı bölümde Tim Robbins de konuklar arasında.

Californication (2013-2014)

Bu kez bir cameo değil, aralıklarla olsa da dizide birkaç kez karşımıza çıkan bir karakter. Tim Minchin’in canlandırdığı rock müzisyeni Atticus Fetch karakterinin turne menajeri Krull rolünde izliyoruz Jones’u. 

Yükleniyor...